Kim jest prosument energii odnawialnej?

mar 30 2023

Podążaj za Zielonym Zwrotem to inicjatywa, dzięki której zrozumiesz zmiany, jakie zachodzą w naszej firmie, a także poznasz bliżej Zielony Zwrot TAURONA. W każdy czwartek, w Tauronecie pojawiają się nowe informacje na ten temat.

Dziś przedstawiamy Ci kilka ciekawostek na temat prosumenta – dowiedz się, kto może nim zostać i czy to się opłaca?

Prosument to producent czy konsument energii elektrycznej? A może jedno i drugie?

Prosumentem jest każdy konsument energii, który jednocześnie jest właścicielem instalacji OZE. Taka osoba wytwarza prąd, z którego na co dzień korzysta. Jeżeli wytworzy jej zbyt dużo, nadwyżkę może przekazywać do sieci, a sprzedawca rozliczy go zgodnie z obowiązującym prawem.

Jakie są zalety z bycia prosumentem?

  • Twoje rachunki za prąd maleją
  • Ograniczasz zanieczyszczenie środowiska naturalnego
  • Masz szansę bardziej kontrolować i optymalizować swoje zużycie prądu

Czy to się opłaca?

Tak, ponieważ na zakup instalacji fotowoltaicznej prosument może otrzymać dotacje, ulgi i odliczenia. Częściowe uniezależnienie od firm energetycznych również powoduje, że prosument ma większą kontrolę nad rachunkami.

Kto może zostać prosumentem energii?

Prosumentem może być każda osoba lub firma, która zamontuje instalację fotowoltaiczną do mocy 50 kWp oraz dzięki której wytwarza energię i korzysta z niej na swoje codzienne potrzeby.

 

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o zielonym zwrocie, jakie do tej pory pojawiły się w Tauronecie - https://tauron.sharepoint.com/sites/pub-poprac/gk/SitePages/2023/02/Podazaj-za-Zielonym-Zwrotem.aspx

Uruchomiliśmy też specjalną skrzynkę dla naszego projektu - zielonyzwrot@tauron.pl.

Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź też