Energetyczne ABC - społeczność energetyczna

maj 27 2024

Każdy z nas wie, jak wiele można zyskać pracując w grupie. Projekty, które tworzymy zespołowo często są dużo ciekawsze, obejmują wiele aspektów i potrafią bardziej zaskakiwać niż indywidualne pomysły. Podobnie jest z energetyką – działając w grupie np. w społecznościach energetycznych możemy więcej.

Społeczności energetyczne to różne formy organizacji, które wspierają rozwój energetyki rozproszonej i angażują lokalną społeczność. Mogą one prowadzić różną ilość i rodzaj działań, opartych głównie na odnawialnych źródłach energii. Społeczności są dostępne dla wszystkich podmiotów w danej lokalizacji i stale współpracują z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD).


 Wśród społeczności energetycznych wyróżniamy:
- klastry energii,
- obywatelską społeczność energetyczną,
- spółdzielnie energetyczne,
- prosumentów zbiorowych.

Klaster energii

To porozumienie minimum dwóch podmiotów działających lokalnie. Przepisy wymagają, żeby przynajmniej jeden z nich był jednostką samorządu terytorialnego (JST) lub spółką kapitałową utworzoną przez JST lub spółką kapitałową, której udział JST w kapitale zakładowym spółki jest większy niż 50%.


Czym się zajmują?


- wytwarzaniem energii,
- jej konsumpcją,
- magazynowaniem,
- obrotem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych lub innych.

Klastry działają w ramach danej sieci dystrybucyjnej na obszarze jednego powiatu lub maksymalnie 5 sąsiadujących gmin. Obszar ich działania ustala się na podstawie miejsc przyłączenia wytwórców i odbiorców energii, będących ich członkami. Każdy klaster musi być zarejestrowany w Rejestrze Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Jakie korzyści przynosi klaster?

- Przede wszystkim korzyść ekonomiczną. Zbiorowy koszt energii jest niższy. Klaster jest zwolniony z opłaty OZE (odnawialne źródła energii) i kogeneracyjnej dla ilości energii wprowadzonej, a następnie pobranej przez ten klaster ma ulgę w opłacie dystrybucyjnej;
- stwarza możliwość pozyskania dofinansowania dla planowanych inwestycji;
- zwiększa lokalne bezpieczeństwo energetyczne;
- podnosi konkurencyjność i efektywność ekonomiczną lokalnej gospodarki;
- rozwiązuje lokalne problemy (związane z niską emisją, rozwojem nowych źródeł energii, świadomością mieszkańców w zakresie postaw ekologicznych, budowaniem wizerunku pro- ekologicznego, tworzeniem nowych miejsc pracy czy rozwojem obszarów dotychczas słabo rozwiniętych).

Spółdzielnie energetyczne

To rodzaj stowarzyszenia, którego głównym celem jest produkcja energii w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków. Może to być energia elektryczna, biogaz lub ciepło na własny użytek oraz na sprzedaż.


Kto może utworzyć spółdzielnię energetyczną?

Zarówno odbiorcy wraz z producentami energii ze źródeł odnawialnych, jak również sami producenci. Mogą to być gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu lokalnego oraz inni odbiorcy i wytwórcy energii. Spółdzielnia energetyczna nie ma limitu podmiotów.

Jakie korzyści przynosi spółdzielnia?

Spółdzielnie energetyczne umożliwiają obniżenie kosztów zakupu energii dla jej członków, wyższe przychody dla jej wytwórców oraz wzrost bezpośredniego wykorzystania zielonej energii na obszarach, na których funkcjonują.


W zależności od ilości energii elektrycznej wytworzonej we wszystkich instalacjach odnawialnych źródeł energii należących do spółdzielni, a następnie zużytej przez jej wszystkich odbiorców nie nalicza się i nie pobiera:
- opłaty OZE,
- opłaty mocowej,
- opłaty kogeneracyjnej.

Na terenie działania TAURON Dystrybucji jest 16 spółdzielni energetycznych (łącznie 33), wpisanych do rejestru prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na czym polega współpraca OSD (w naszym przypadku TAURON Dystrybucji) ze społecznościami energetycznymi?

- OSD zawiera ze sprzedawcą umowy o świadczenie usług dystrybucji lub
  zmienia umowy już zawarte, aby umożliwić sprzedawcy rozliczanie spółdzielni,
- instaluje każdemu z członków spółdzielni energetycznej licznik zdalnego odczytu,
- przekazuje sprzedawcy dane pomiarowe przed i po sumarycznym bilansowaniu poszczególnych członków spółdzielni i całej spółdzielni energetycznej.

Zainteresował Cię ten temat? Szczegółowe informacje o społecznościach energetycznych znajdziesz tutaj.

 

Sprawdź też