wyniki grupy tauron 25

TAURON uruchomił kluczową stację elektroenergetyczną – GPZ Gogolin

sie 12 2024

Główny Punkt Zasilania Gogolin to jedna ze strategicznych inwestycji TAURON Dystrybucji w województwie opolskim. Projekt zasili położone w pobliżu tereny inwestycyjne oraz podstację trakcyjną PKP. Koszt inwestycji to blisko 32 miliony złotych.

GPZ Gogolin zapewni polepszenie zasilania trakcji PKP, co przełoży się, m.in. na zwiększenie prędkości pociągów. Konsekwencją tej inwestycji jest też rozwój bezpieczeństwa energetycznego obszaru – w tym lokalnej strefy gospodarczej. Dodatkowo, budowa nowego GPZ przekłada się na wzrost możliwości przyłączania nowych odnawialnych źródeł energii, których w ostatnich latach przybywa – mówi Roman Guładyrektor oddziału TAURON Dystrybucji w Opolu.

GPZ Gogolin zasili podstację trakcyjną PKP Gogolin oraz nowych odbiorców zlokalizowanych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefy Gogolin. Przyczyni się do wzmocnienia zasilania istniejącej sieci terenowej 15 kV i zwiększy niezawodność dostarczania energii elektrycznej do klientów. Dodatkowo GPZ będzie stanowił miejsce przyłączenia dla nowych odnawialnych źródeł energii elektrycznej (OZE). TD wydał już warunki przyłączenia do tej stacji dla OZE o sumarycznej mocy ok. 70 MW.

Znaczenie inwestycji, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i rozwój gminy docenia lokalny samorząd. – Oddany do użytku obiekt przynosi zmiany, na które czekali nasi mieszkańcy, i to w kilku obszarach – mówi Krzysztof Reinert, burmistrz Gogolina. – Skorzystają pasażerowie linii kolejowej E30 relacji Kędzierzyn-Koźle – Wrocław Główny czy właściciele domów jednorodzinnych, którzy coraz liczniej montują panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Jako gminie, zależny nam na przyciągnięciu przedsiębiorców, a zapewnienie zasilania dla pobliskiej strefy ekonomicznej zwiększa szanse na sukces i rozwój – dodaje.

Inwestycja realizowana była przez 16 miesięcy, wcześniej TAURON Dystrybucja kupił grunt i opracował dokumentację techniczno-prawną. Na GPZ Gogolin składają się: rozdzielnia 110 kV wyposażona w dwa stanowiska transformatorowe 110/15 kV, rozdzielnia 15 kV wnętrzową 30-polową dwusekcyjna, wyposażona w osiem pól liniowych, przystosowanych do przyłączenia źródeł OZE, oraz linia zasilająca, wykonana jako dwutorowe zasilanie, wbudowaną w istniejący ciąg liniowy 110 kV relacji Górażdże – Zdzieszowice o długości 330 metrów.

Wykonawcą wszystkich prac była firma SPIE ELBUD Gdańsk.

Budowa nowej stacji elektroenergetycznej trwała 16 miesięcy. Wcześniej TAURON Dystrybucja kupił grunt i opracował dokumentację techniczno-prawną. GPZ Gogolin powstał z inicjatywy Operatora w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię i zawartymi umowami przyłączeniowymi. Nowa inwestycja ma charakter strategiczny, zarówno z punktu widzenia klientów indywidualnych, jak i dużych odbiorców.

Nie tylko Gogolin – inwestycje w regionie

GPZ Gogolin to niejedyna Inwestycja TAURON Dystrybucji w województwie opolskim. Na początku roku, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, zakończona została kompleksowa modernizacja stacji energetycznej 110/15kV Olesno. Na końcowym etapie budowy jest też GPZ Radzikowice, który już teraz dostarcza energię elektryczną na terenach inwestycyjnych Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) w gminie Nysa, w tym dla ważnego dla regionu Zakładu Produkcyjnego UMICORE. Zadanie jest realizowane wieloetapowo. Obecnie GPZ zasila odbiorców z mocą 80 MW, docelowo będzie to jednak 160 MW. Koszty tego projektu wyniosą blisko 95 milionów zł. TAURON Dystrybucja planuje dodatkowo dwie duże inwestycje w regionie: GPZ Wrzoski i GPZ Blachownia. Stacja Wrzoski jest niezbędna do zasilenia odbiorców z WSSE, na terenie miasta Opola. Projekt ma już skompletowaną dokumentację projektową, a jego przewidziana moc przyłączeniowa to 360 MW. Kolejnym znaczącym przedsięwzięciem TAURON Dystrybucji w województwie opolskim jest gruntowna modernizacja GPZ Blachownia, który zasila tereny przemysłowe w Kędzierzynie-Koźlu. W tym przypadku projekt będzie realizowany wspólnie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

 

Sprawdź też