TAURON Dystrybucja kontynuuje kontrolę mikroinstalacji

lip 26 2024

W TAURON Dystrybucji wciąż pracujemy nad poprawą współpracy mikroinstalacji fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną. 

Kontrole to jeden z elementów tego działania. Rozpoczęta w maju druga runda przedsięwzięcia obejmuje cały obszar działania spółki i uwzględnia magazyny energii.

– Kontrole mikroinstalacji i magazynów energii to tylko jedno z narzędzi, jakie firma wykorzystuje, aby poprawić sprawność i elastyczność sieci. Uzupełniają one wiele innych  przedsięwzięć technicznych, inwestycyjnych i serwisowych – mówi Marcin Marzyński, wiceprezes zarządu TAURON Dystrybucji ds. Klienta. – Naszym celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i równego dostępu do sieci elektroenergetycznej dla wszystkich naszych klientów.

Łączymy siły

Kontrole mikroinstalacji to duże przedsięwzięcie, w które zaangażowanych są biura z TAURON Dystrybucji i TAURON Dystrybucji Pomiary (TDP).

W pierwszym etapie realizowane są: plany działań w obszarze kontroli, tworzone wzory pism do klientów, raporty mające na celu wytypowanie klientów do kontroli, a także szereg uzgodnień w TAURON Dystrybucji i TAURON Dystrybucji Pomiary. Zadanie to realizowane jest przez Biuro Wytwórców i Społeczności Energetycznych, które odpowiada również za całą koordynację.

Drugi etap obejmuje przesłanie pism do klientów z informacją o wykrytych nieprawidłowościach stwierdzonych na podstawie danych pomiarowych ze wskazówkami, jak je usunąć. W przypadku braku odzewu ze strony klienta, mikroinstalacja trafia na listę do kontroli. To zadanie realizują Wydziały Obsługi Klienta. W ubiegłym roku 60 procent klientów odpowiedziało na rozesłane pisma i zaktualizowało dane w zgłoszeniach mikroinstalacji. Pozostali znaleźli się w grupie wytypowanych do kontroli.

Lista z punktami do kontroli przekazywana jest do TDP. Spółka odpowiedzialna jest za wybór wykonawców i kontakt z nimi. Zebrane informacje trafiają do Wydziałów Obsługi Klienta i Biura Wytwórców i Społeczności Energetycznych w TD, które prowadzą działania pokontrolne mające na celu unormowanie zastanych sytuacji prawnych.

Jakie nieprawidłowości wykryliśmy?

W ubiegłym roku przeprowadziliśmy kontrole na terenie sześciu oddziałów TD, które wykazały, że:

  • w ponad 50% przypadków moc w kontrolowanych instalacjach była przekroczona,
  • w 50-ciu przypadkach stwierdziliśmy również przekroczenie napięcia,  
  • występują nielegalne zmiany na układach pomiarowo-rozliczeniowych (zmiany zabezpieczenia przedlicznikowego oraz rozplombowanie układu pomiarowego). 

W tym roku kontrole rozszerzyliśmy na cały obszar działania firmy. Sprawdzamy poprawność mikroinstalacji przyłączonych do sieci TAURON Dystrybucji pod trzema względami: przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ instalacje o zawyżonych parametrach, mogą powodować wyłączenia falowników u pozostałych prosumentów. Co więcej, stwarzają też zagrożenie dla wszystkich mikroinstalacji oraz urządzeń zasilanych z danego obwodu. Do tej pory odnotowaliśmy ponad 3 tysiące przypadków przekroczenia mocy i ponad 13 tysięcy instalacji, w których wykryto za wysokie napięcie.

Kontrole magazynów energii

Nowością w tegorocznych kontrolach mikroinstalacji są magazyny energii. W sieci TAURON Dystrybucji pracuje ich już ponad 7 tysięcy, najwięcej w Małopolsce i na Śląsku.

 Celem inspekcji magazynów ma być przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracy na sieci pracownikom firmy. Chcemy uniknąć powtarzania się sytuacji, kiedy podczas pracy elektromonterów na sieci pojawia się napięcie spowodowane pracą magazynów nieposiadających odpowiednich zabezpieczeń ponadnapięciowych – mówi Marcin Marzyński, wiceprezes Zarządu TD.

Kontrole obejmą losowo wytypowanych właścicieli magazynów energii i będą stanowić 10 procent wszystkich inspekcji.

Bezpieczna kontrola mikroinstalacji dzięki dronom

W tym roku w kontroli mikroinstalacji fotowoltaicznych pomagają nam drony. Po uprzednim poinformowaniu właściciela wykonujemy nimi dokumentację fotograficzną instalacji fotowoltaicznej. Dzięki tej innowacyjnej technologii energetycy nie muszą już wchodzić na drabiny czy korzystać z podnośników, co zmniejsza ryzyko wypadków i usprawnia kontrolę. Drony pozwalają na dokładne dokumentowanie stanu technicznego instalacji oraz szybkie wykrycie ewentualnych problemów.

Sprawdź też