Bonfire (1)

W imię zasad

lip 05 2024

Adam Słowiński, specjalista ds. BHP w gliwickim oddziale TAURON Dystrybucji zebrał kolekcję 375 gier planszowych i 969 dodatków. Od lat pasjonuje się planszówkami, ale jego pasja nie ogranicza się tylko do grania. Przez 10 lat wspólnie z żoną prowadził blog, w tym przez 4 lata nagrywali również podcasty. Uważa, że jego praca i pasja mają wspólny mianownik – zasady.   

praga (2)

- Moja miłość do planszówek narodziła się mniej więcej w tym samym czasie, co miłość do żony, czyli jakieś 15 lat temu, gdy poznaliśmy się na studiach filozoficznych – wspomina Adam Słowiński. – Oboje lubiliśmy literaturę grozy i SF, a w tamtym czasie wydawano w Polsce grę na podstawie prozy H.P. Lovecrafta – Horror w Arkham. Kupiliśmy ją, pochłonęła nas i tak się zaczęło. Wkrótce Adam Słowiński zalogował się na pierwsze forum o planszówkach, potem były kolejne - w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Do dziś w licznych dyskusjach opublikował już niemal 10 tysięcy komentarzy. To jednak nie wszystko.  

Podzielić się pasją  

Kolekcja (1)

Adam Słowiński zachwycił się grami tak bardzo, że zaczął szukać sposobu, by podzielić się pasją z innymi. Jako student trafił do jednego z większych wydawnictw zajmujących się publikacją gier, gdzie został testerem. – Zanim gra trafi do użytkownika musi zostać przetestowana – wyjaśnia pracownik TAURON Dystrybucji. Wszystko po to, aby na rynek trafił sprawdzony produkt. Z czasem Adam Słowiński odkrył gliwickiego Pionka – najstarszy w kraju Konwent Planszówkowy. Mógł tu realizować swoje marzenie, z którym rozpoczynał studia, a mianowicie nauczanie. Zamiast etyki objaśniał graczom zasady konkretnych gier. – Sprawiało mi to ogromną satysfakcję. Byłem trochę wolontariuszem, trochę organizatorem i animatorem wydarzeń. Po latach konwent przerodził się w „Planszówki w Spodku”, obecnie jedno z największych spotkań miłośników gier w Polsce.  

Znad planszy 

Adam Słowiński ciągle szukał nowych form dla swojej planszówkowej pasji. Tak powstał blog Pełną parą na platformie ZnadPlanszy – Nazwa miała sugerować, że gram z żoną, ale również, że gram często - wyjaśnia. Działał przez dziesięć lat. W pewnym momencie przerodził się w podcast. – Nagrywaliśmy go wspólnie prawie cztery lata. Dwukrotnie zostaliśmy nagrodzeni, ale jakiś czas temu wygasiliśmy projekt, ponieważ zaczął urastać do rangi drugiej pracy i wypierać naturalną chęć grania. Rynek gier jest gigantyczny. Na świecie wydaje się tysiące nowych tytułów rocznie, w Polsce od 500 do nawet 1000. Prowadząc blog, czy nagrywając podcast trzeba te rynki śledzić. – Stwierdziliśmy, że zamiast gonić za nowościami, wolimy po prostu grać. No i dzięki temu na nasz stół ponownie trafiły tytuły, które przeleżały w szafie nawet 8 lat. 

Ulubione 

Adam Słowiński ma imponującą kolekcję gier, jednak wszystko udaje mu się zmieścić w zwykłym mieszkaniu. W tym ogromnym zbiorze są jednak takie, po które sięga chętniej. – To Zamki Burgundii, przenosząca nas do XV-wiecznej Francji, doskonała i dość prosta w założeniach gra strategiczna - wyjaśnia. – uwielbiam również Brass, rozgrywane w realiach brytyjskiej rewolucji przemysłowej. Nadal mam słabość do sci-fi i fantasy, więc do moich ulubionych gier należą i te bazujące na znanych markach, jak Diuna, Star Wars, czy Władca Pierścieni. Co dają planszówki? - W ogromnej liczbie wydawanych na świecie gier ukryty jest wielki potencjał i niesamowita różnorodność – uważa Adam Słowiński. – Za pomocą planszy, żetonów, figurek, kości i zestawu zasad jesteśmy w stanie zarządzać przedsiębiorstwem, budować imperia, zwiedzać fantastyczne światy, czy wcielać się w dowolne postacie. A wszystko to z dbałością o szczegóły, stąd i aspekt edukacyjny. – Dzięki grom poznałem też wiele wartościowych, interesujących osób, nie tylko moją żonę.  

 

Nie tylko planszówki 

Adam Słowiński urlop najchętniej spędza na zwiedzaniu miast, poznawaniu ich kultury i chłonięciu atmosfery. - Od pewnego czasu naszym ukochanym miastem stała się Praga, z przyjemnością przechadzamy się tamtejszymi uliczkami – zdradza. Z Czech pochodzi też kilku cenionych przez nas projektantów gier, co tylko tę miłość podsyca. Staramy się śledzić nowości filmowe i książkowe, zwłaszcza frankofońskie komiksy. Najstarszą z moich pasji jest jednak muzyka, więc w miarę możliwości bywamy na koncertach ulubionych zespołów.  

Kim jestem?

Zanim trzy lata temu Adam Słowiński trafił do TAURON Dystrybucji pracował jako specjalista BHP w dużej firmie z branży energetycznej, gdzie odpowiadał za szkolenia pracowników. Teraz w gliwickim oddziale TD realizuje między innymi szkolenia wstępne dla wszystkich osób podejmujących tu pracę. Ponieważ zawsze chciał uczyć, z radością włączył się w program dla szkół partnerskich, dzięki któremu prezentuje specyfikę BHP w energetyce, podkreślając kluczową zasadę: wielokrotne sprawdzanie siebie nawzajem.  

 

                                                                                                                         Małgorzata Wróblewska-Borek

Sprawdź też