Goście z zagranicznej delegacji to słuchacze oraz prelegenci Szkoły Letniej CCS m.in. z Francji, Węgier, Rumunii, USA, Indii, Etiopii oraz przedstawiciele krajowego i norweskiego przemysłu. Dyrektor Janusz Zdeb z TAURON Inwestycje oraz Dyrektor Adam Tatarczuk z Instytutu Technologii Paliw i Energii wspólnie oprowadzili po instalacjach łącznie 55 osób. Podczas spotkań omówili zasadę działania samych instalacji i odpowiadali na pytania.
Projekt Polsko-Norweskiej Sieci CCS jest realizowany we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem w Oslo oraz Norwegian Energy Partners. Celem projektu jest przybliżenie podmiotom z Polski i Norwegii aktualnego stanu rozwoju technologii wychwytu, transportu i składowania CO2 w poszczególnych krajach, jak również nawiązanie nowych kontaktów pomiędzy interesariuszami technologii CCS (proces zapobiegania emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery z elektrowni i fabryk przemysłu ciężkiego).
Wizyta studyjna w elektrowni Łaziska wzmocniła obraz Polski, jako kraju w którym technologie CCS są rozwijane również w skali pilotażowej, a doświadczenia z prowadzonych badań będą mogły stanowić podstawę do dalszych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym, a w przyszłości do projektów w skali demonstracyjnej.
Projekt „Przyspieszenie wdrażania technologii łagodzenia zmian klimatycznych: Polsko-Norweska Sieć CCS” jest finansowany ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Sprawdź też