Stacja GPZ PILZNO – oddana do użytku

maj 24 2024

Symboliczne przecięcie wstęgi było najważniejszym punktem spotkania, jakie odbyło się 17 maja na terenie Głównego Punktu Zasilania (GPZ) Pilzno w Oddziale w Tarnowie. GPZ to jedna ze strategicznych inwestycji energetycznych TD w regionie, która jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dzięki projektowi poprawi się niezawodność sieci i wzrosną możliwości rozwojowe dla zasilania nowych obiektów na obszarze gmin Pilzno i Czarna w województwie podkarpackim. 

2 20240517 094007

Nowy GPZ

Nowy GPZ 110/15 kV wybudowano na terenie istniejącej od lat 50-tych XX wieku napowietrznej stacji elektroenergetycznej 30/15 kV RS Pilzno, która przez ponad 70 lat istnienia nie była modernizowana. Powstał nowoczesny obiekt, który odpowiada na zapotrzebowanie odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Z czego się składa? Wybudowaliśmy stację w układzie H5, z rozdzielnią 110 kV w technologii napowietrznej hybrydowej DT, dwa stanowiska transformatorów mocy, z jednostkami o mocach 16 MVA każdy i z możliwością rozbudowy do 25 MVA, rozdzielnicę 15 kV okapturzoną czteroprzedziałową – 22 pola oraz parterowy budynek rozdzielni. 

4 20240517 100344

Co się zmieni? Cel inwestycji

Inwestycja wnosi wiele zmian w prace sieci energetycznej na tym terenie. Od poprawy bezpieczeństwa obsługi urządzeń poprzez podniesienie niezawodności zasilania sieci 15 kV na terenie Regionu Dębica, uzyskanie wysokich parametrów jakościowych oraz niezawodności sieci dystrybucyjnej SN, czy zwiększenie możliwości dokonywania planowanych wyłączeń i załączeń elementów sieci dystrybucyjnej. GPZ Pilzno daje możliwość zasilania nowych obiektów, jak i źródeł OZE na obszarze gmin Pilzno i Czarna. Dzięki tej inwestycji w najbliższym czasie pojawi się kilka nowych źródeł fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW. 

- W TAURON Dystrybucji inwestujemy w modernizację, rozbudowę sieci i dostosowanie jej do potrzeb zmieniającego się otoczenia – podkreśla Maciej Mróz, wiceprezes ds. Operatora TAURON Dystrybucji. – W tym roku na rozwój i poprawę stanu sieci elektroenergetycznej wydamy ponad trzy miliardy złotych. To rekordowe nakłady inwestycyjne w historii spółki. Zmienia się otoczenie, rosną wymagania przyłączanych do naszej sieci klientów i wytwórców - w tym OZE. Rozwija się sieć dystrybucyjna.

W otwarciu GPZ-tu uczestniczyli między innymi: Leszek Kosiorek - prezes zarządu TD, Maciej Mróz – wiceprezes Zarządu  TD, Izabela Gajecka – dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Sieci TD oraz dyrektorzy i kadra kierownicza Oddziału w Tarnowie i Krakowie. Zaproszeni zostali również goście zewnętrzni: Tadeusz Pieczonka - Burmistrz Pilzna oraz przedstawiciele firm projektowych i wykonawczych.

Podczas swojej wypowiedzi dyrektor Oddziału w Tarnowie Jacek Duniec podkreślał, że nowy GPZ Pilzno to efekt zaangażowania wielu osób i zespołów. 

5 20240517 100545

GPZ Pilzno – krok po kroku

Inwestycja realizowana była wieloetapowo i trwała 9 lat. Z uwagi na ograniczone możliwości terenowe, część prac prowadzona była na czynnym obiekcie. Zapewnienie ciągłości zasilania wymagało wykonania układów przejściowych. Podczas pierwszego etapu budowy stacji GPZ 110/15 kV Pilzno powstał budynek rozdzielni wraz z instalacjami wewnętrznymi, zamontowano i uruchomiono rozdzielnię 15 kV, przepięto istniejące linie 15 kV na zasilanie z nowej rozdzielni 15 kV, powstała napowietrzna rozdzielnia 110 kV, wybudowano stanowiska transformatorów mocy wraz zabudową dwóch jednostek transformatorów 110/15 kV. Ponadto powstała zabudowa i konfiguracja zabezpieczeń odcinkowych linii 110 kV Pilzno w stacji 110/30/15 kV Latoszyn i w stacji 110/15 kV Ładna. Prace edycyjne odbywały się w systemach SCADA.

Drugi etap inwestycji to budowa linii 110 kV zasilającej GPZ Pilzno oraz przebudowa linii elektroenergetycznych SN. Powstała dwutorowa linia napowietrzna 110 kV Ładna – Pilzno, Pilzno – Latoszyn, jednotorowa linia napowietrzna 110 kV Ładna – Pilzno, oraz jednotorowa linia napowietrzna 110 kV  Pilzno – Latoszyn.

Koszt całej inwestycji to ponad 36 mln złotych. Inwestycja była realizowana w ramach Projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Został on ujęty na Liście Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota dofinasowania wyniosła 20 740 000 zł.

Sprawdź też