Po godzinach bushcraftuję

gru 20 2023

Dwa lata temu kolega zaproponował mi bushcraftowy wypad. Mimo początkowych obaw zgodziłem się i bardzo mi się to spodobało. Obecnie na takie wyprawy wybieram się sam. To dla mnie  odskocznia od codziennej gonitwy. Rudawy Janowickie i okolice rozdroża Izerskiego to moje ulubione miejsca na takie wypady.

Słowo bushcraft pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza bush-krzaki oraz craft, czyli rzemiosło. Bushcraft stał się w ostatnich latach niezwykle popularny, ponieważ pozwala obcować z przyrodą. W naszych czasach, które w dużej mierze opierają się na wirtualnym świecie, umiejętności związane z bushcraftem pozwalają na chwilę wytchnienia, z dala od świata „ze szkła i betonu”. 

treść 2

Czym jest bushcraft?

Bushcraft to sztuka przetrwania w środowisku naturalnym, która opiera się na tradycyjnych umiejętnościach, dzięki którym można np. zbudować schron i pozyskać żywność. Uprawiający bushcraft uczą się rozpalania ognia, np. za pomocą krzesiwa, budowy schronienia z naturalnych materiałów lub oczyszczania wody, aby była zdatna do picia. Bushcraftowcy wiedzą, które rośliny są jadalne, potrafią łowić ryby i zbudować pułapki na zwierzęta. Potrafią również tworzyć narzędzia z naturalnych materiałów, takich jak kamień, czy drewno. Do orientacji w terenie używają naturalnych wskazówek, ponieważ dobrze znają lokalną przyrodę, posługują się też kompasem, a w razie wypadku znają techniki pierwszej pomocy. 

kółko

Bushcraft a survival

Te dwa pojęcia dotykają podobnej tematyki i warto się zastanowić, czym bushcraft tak naprawdę się różni od survivalu. Ten pierwszy skupia się przede wszystkim na obcowaniu z naturą i harmonijnym współistnieniu z nią, a nie tylko na metodach przetrwania w sytuacjach kryzysowych, które są typowe dla survivalu. Dla entuzjastów bushcraftu najważniejszy jest szacunek do flory i fauny oraz korzystanie z zasobów, jakie daje środowisko naturalne w zrównoważony sposób. 

000IMG-20220529-WA0012

Dla kogo?

Każdy, kto lubi spędzać czas na łonie przyrody może uprawiać bushcraft. To świetna forma wypoczynku dla rodzin z dziećmi, dzięki czemu najmłodsi mogą się nauczyć obcowania z naturą oraz integracji podczas wspólnej budowy obozowiska, rozpalania ogniska, czy tworzenia narzędzi.

10 niezbędnych rzeczy na bushcraft

Na wyprawę należy zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek. Elementy koniecznego wyposażenia bushcraftowca, to: prowiant i woda, plecak, tarp (płachta biwakowa), hamak, źródło ognia, np. krzesiwo, siekierka, nóż survivalowy, apteczka, worki na śmieci oraz środki higieniczne i ochrony osobistej.

Większość ludzi ma obawy przed dzikimi zwierzętami, ale prawda jest taka, że to zwierzęta boją się nas. Wystarczy, że wyczują inny zapach i nie podejdą. Najbardziej odważne są wiewiórki, które potrafią nawet chodzić po zadaszeniu obozu.

W trakcie moich wypraw mam okazję fotografować piękne miejsca o wschodzie słońca. Bardzo cieszą mnie takie momenty, a zdjęcia wychodzą „jak z pocztówki”.  Planuję namówić moją partnerkę, aby spróbowała bushcrafta. Może w przyszłym roku wspólnie wybierzemy się w Bieszczady, gdzie panują zupełnie inne warunki w lasach.

Kim jestem?

Nazywam się Paweł Korwin Piotrowski. Od sierpnia tego roku pracuję w spółce TAURON Ekoenergia na stanowisku elektromontera, w Biurze Wykonawstwa Własnego. Do moich obowiązków należy wykonywanie przeglądów i montaż wyposażenia elektrycznego elektrowni wodnych. Z wykształcenia jestem elektromechanikiem, ukończyłem Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.  

Paweł Korwin Piotrowski 

Czytaj MegaMocne historie o pracownikach TAURONA w każdą środę w Dzienniku Zachodnim, Nowej Trybunie Opolskiej, Gazecie Wrocławskiej, Gazecie Krakowskiej oraz w Tauronecie: E-prenumerata wybranych regionalnych gazet (sharepoint.com).

Sprawdź też