Poznaj korzyści ciepła sieciowego i ciepłej wody!

lis 22 2023

Aura za oknem nie rozpieszcza, a pierwsze przymrozki i opady śniegu za nami. To oznacza, że najprawdopodobniej w większości mieszkań grzejniki są już ciepłe i został uruchomiony tzw. sezon grzewczy, ale czy na pewno ciepło zaczęło docierać do budynków wielorodzinnych dopiero w ostatnich dniach? Może mieszkańcy korzystają z niego przez cały rok? W kolejnym dniu Tygodnia Miłośników Komfortu postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Wczoraj wspominaliśmy o tym, kiedy i jak pojawiło się ciepło sieciowe w mieście. Jeżeli nie udało Ci się zapoznać z naszym pierwszym tekstem, nic straconego – jest cały czas dostępny tutaj. Dzisiaj opowiemy o teraźniejszości, a konkretniej o korzyściach wynikających z użytkowania ciepła sieciowego do celów ogrzewania i ciepłej wody.

100% Ciepła = 100% Komfortu

Mieszkanie to miejsce, w którym każdy szuka spokoju, ciszy, bezpieczeństwa i relaksu. Ciężko wyobrazić sobie to wszystko bez komfortowego ogrzewania i bezobsługowej ciepłej wody. Komfort i bezobsługowość - to właśnie dwie najważniejsze korzyści ciepła sieciowego. Jako mieszkaniec nie musisz martwić się o zakup paliwa, serwis, czy obsługę. Po prostu odkręcasz termostat grzejnika lub kurek z ciepłą wodą i masz ciepło od razu. Warto także podkreślić walory ekonomiczne i ekologiczne. Dzięki produkcji ciepła w elektrociepłowni, z wykorzystaniem wysokosprawnej kogeneracji – czyli równoczesnej produkcji ciepła i energii elektrycznej, zmniejsza się problem tzw. niskiej emisji i smogu w mieście. W efekcie, powietrze na osiedlu jest dużo czystsze, a Ty możesz odetchnąć pełną piersią. Korzystając z centralnego ogrzewania, indywidualnie ustalasz optymalną i komfortową temperaturę w każdym pomieszczeniu, co ma także przełożenie na wyższą efektywność i oszczędność.

Ciepła woda ogrzewana ciepłem sieciowym to wzrost poziomu bezpieczeństwa. Znikają ryzyka zatrucia tlenkiem węgla – tzw. czadem, czy wybuchu gazu. Eliminując piecyk gazowy, zyskujesz także dodatkową przestrzeń w łazience. Zmniejszasz również straty wody, ponieważ korzystając z bojlera gazowego za każdym razem, gdy odkręcasz kurek z ciepłą wodą, tracisz około 1 l wody! To tyle ile wynosi pojemność kartonu z mlekiem. W przypadku ciepłej wody ogrzewanej ciepłem sieciowym nie musisz czekać, aż zimna woda spłynie, ponieważ jest ciepła od razu.

Jak to jest z tym sezonem grzewczym?

Najczęściej mówiąc o „sezonie grzewczym”, wiele osób ma na myśli czas od ok. września do maja, kiedy do budynków wielorodzinnych i użytkowych dociera ciepło sieciowe, a gdy tylko sezon się kończy, dostawy zostają zakończone. Jeżeli też tak myślisz, to masz jak najbardziej rację, choć coraz częściej odchodzimy od takiego rozumienia „sezonu grzewczego”. A to za sprawą automatyki pogodowej oraz CWU, czyli Ciepłej Wody Użytkowej. W budynkach, w których mieszkańcy korzystają z ciepłej wody ogrzewanej ciepłem sieciowym – czyli CWU, ciepło do celu podgrzewu wody jest dostarczane cały rok. Jeżeli budynek wyposażony jest w moduł automatyki pogodowej, mieszkańcy mogą korzystać z ogrzewania niezależnie od pory roku. Wystarczy tylko, że temperatura na zewnątrz spadnie poniżej określonego poziomu i wówczas w grzejnikach mieszkańców płynie ciepło. Coraz więcej nowych, ale także starszych osiedli posiada tego typu rozwiązanie. W tych miejscach dostawy ciepła do ogrzewania nie są uzależnione od „sezonu grzewczego”, a tylko i wyłącznie od temperatur i aury za oknem. Dzięki temu Miłośnikiem Komfortu można być niezależnie od pory roku.

Piotr Klimkiewicz

 

Sprawdź też