Historia ciepłownictwa w Polsce. Sprawdź, co warto wiedzieć

lis 20 2023

W 2023 roku mało kto wyobraża sobie, by w mieszkaniu nie posiadać tak bezcennego dobra, jakim jest ciepło. Z ciepła – do celów ogrzewania oraz ciepłej wody, korzystamy już nie tylko w tzw. sezonie grzewczym, ale także przez cały rok. Czy wiesz, jak rozpoczęła się historia ciepła sieciowego? W pierwszym dniu Tygodnia Miłośników Komfortu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie! 

50, 100 a może 700 – jak myślisz, ile lat temu powstała pierwsza namiastka systemu ciepłowniczego? Jeżeli Twój wybór padł na trzeci wariant odpowiedzi, to masz rację! Już w XIV wieku we Francji stworzono pierwszą mikrosieć z wykorzystaniem geotermalnego źródła. Udało się wówczas ogrzać tylko kilka domów oraz kościół. Było to jednak rozwiązanie, które znacząco wyprzedziło swoją epokę, przez co na swój pełny i dynamiczny rozkwit musiało czekać aż do połowy XIX wieku. Wtedy swoje złote lata miał ciężki przemysł i w tym czasie również zaczęły pojawiać się pierwsze systemy ciepłownicze. Najpierw w USA, a kilkadziesiąt lat później, pod koniec XIX wieku także w Europie – w Niemczech, Danii, Francji i Szwajcarii.

Ciepło „Made in Poland”

Polska pod względem rozwoju sieci ciepłowniczych nie odstawała mocno od tzw. zachodnich państw. Pierwsze instalacje centralnego ogrzewania pojawiły się w Warszawie już w połowie XIX wieku, wówczas służyły one do ogrzewania pojedynczych budynków. Początki ciepła sieciowego w Polsce to przełom XIX i XX wieku, gdy w wielu większych miastach powstały pierwsze ciepłownie, a także elektrociepłownie. Ciepło zaczęło płynąć w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, ale także na śląsku – w Cieszynie. W 1910 roku powstał w tym mieście zakład energetyczny, który nie tylko działa do dziś, ale także już od przyszłego roku, będzie częścią TAURON Ciepło. 

TAURON pełen ciepła

Nasza grupa może poszczycić się posiadaniem obecnie jednej z największych sieci ciepłowniczych w Polsce. Ogrzewamy mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jesteśmy obecni także w Olkuszu i Kamiennej Górze. Z naszego ciepła korzysta około 700 000 odbiorców, a nasza sieć ciepłownicza ma łączną długość ponad 1100 km!

 

Historia naszych elektrociepłowni i ciepłowni nie sięga być może XIX wieku. Możemy się jednak poszczycić, m.in. naszym katowickim zakładem, który działa nieprzerwanie od ponad 30 lat dostarczając ciepło i energię elektryczną dla 250 tysięcy mieszkańców Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca i Czeladzi. Niemniej interesujące są nasze pozostałe elektrociepłownie w Bielsku, Czechowicach i Tychach, czy ciepłownie oraz kotłownie lokalne. To właśnie te obiekty budują dalszą historię ciepła sieciowego w Polsce.

Piotr Klimkiewicz

Sprawdź też