Farma w Proszówku – projekt w budowie

paź 30 2023

Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego, co pozwala ograniczyć zużycie paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz ziemny. Dzięki naszej wiedzy, doświadczeniu i wykorzystaniu najnowszych technologii, jesteśmy w stanie zrealizować projekty farm fotowoltaicznych o rozmaitej skali, stopniu zaawansowania i złożoności. 

TAURON Zielona Energia jest spółką, która wchodzi w skład Grupy TAURON, realizując tym samym szereg zamierzeń inwestycyjnych związanych ze Strategią Grupy w tym „Zielony Zwrot TAURONA”. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy. Głównym zadaniem spółki jest konsolidacja kompetencji w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Spółka TAURON Zielona Energia obszarowo odpowiada za przygotowanie inwestycji (zarówno w formule dewelopmentu własnego jak i akwizycji), realizację i rozwój projektów OZE, a także za prowadzenie nadzoru inwestycyjnego nad realizacją projektów w obszarze źródeł wytwórczych fotowoltaicznych/wiatrowych/magazynowych.

DJI 20231020110014 0041 W

Inwestycja w farmy fotowoltaiczne w dobie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną przynosi szereg korzyści w aspekcie niezależności energetycznej (w tym bezpieczeństwa energetycznego Państwa) aspektów środowiskowych (zero emisyjność względem środowiska naturalnego) jak i wymiernych wartości ekonomicznych. Coraz więcej podmiotów prywatnych, a także przedsiębiorstw decyduje się na taką formę inwestycji, aby przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi i poprawy jakości powietrza, co do zasady przekłada się na dobrobyt mieszkańców oraz na poziom rozwoju gospodarczego danego regionu. 

DJI 20231020105806 0035 W

Flagowym projektem spółki TAURON Zielona Energia jest instalacja farmy fotowoltaicznej o mocy 55 MW w województwie dolnośląskim, we wsi Proszówek.

Na farmie zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne bifacjalne (tzn. panele obustronne, czyli ogniwa, które mogą produkować prąd zarówno z jednej, jak i z drugiej strony), każdy o mocy 545 Wp, co poprawia efektywność produkcji energii nawet do 20%. Panele podtrzymuje stalowa konstrukcja z ekspozycją południową. Konstrukcja fotowoltaiczna stanowi kręgosłup całego systemu, a moduły fotowoltaiczne są wierzchnią powłoką.

Jeśli konstrukcja jest szkieletem, a moduły solarne są powłoką, to inwerter jest sercem i mózgiem instalacji fotowoltaicznej. W przypadku farm fotowoltaicznych, gdzie sprzęt zwykle pracuje na zewnątrz w ekstremalnych warunkach, zwracamy uwagę na wydajność i doświadczenie producenta.

Zastosowane na farmie falowniki o mocy 275 kW przekształcają prąd stały na zmienny. Prąd zmienny z falowników trafia do 7 stacji elektroenergetycznych. Każda z nich posiada dwa transformatory o łącznej mocy 8 MVA. Prąd ten kierowany jest do stacji GPO (Główny Punkt Odbioru), w której transformator o mocy 60 MVA przekształca napięcie z 20 kV na 110 kV.

Wyprowadzenie mocy z farmy i głównego punktu odbioru (GPO) energii podłączonej do  sieci energetycznej za pośrednictwem linii kablowej wysokiego napięcia (110 kV) o długości 8 km do Głównego Punktu Zasilania (GPZ) w Kalinówce.

Obszar farmy wraz z GPO jest ogrodzony 3-kilometrowym ogrodzeniem, a także zabezpieczonym systemem monitoringu (CCTV).

Projekt farmy o powierzchni 68,55 ha został podzielony na sekcje, które zapewniają bezpieczeństwo przeciwpożarowe i ułatwiają serwis instalacji.

Inwestycja została rozpoczęta się  w październiku 2022 roku i została podzielona na dwa etapy:

- etap I : 55,69 ha - 45,6 MW

- etap II : 12,86 ha – 9,4 MW

W szczytowym momencie instalacji przy montażu paneli pracowało ponad 120 osób, a szacunkowa ilość energii wyprodukowanej z farmy PV pozwoli zasilić ok. 20,5 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku.

-Uruchomienie, a zarazem zakończenie inwestycji planowane jest na II kwartał 2024 roku - informuje kierownik projektu, Mateusz Barnaś.

Inwestycja w farmy fotowoltaiczne niesie za sobą wiele korzyści, zarówno ekologicznych, jak i ekonomicznych. Jednak, jak każda inwestycja, wiąże się też z pewnym ryzykiem. Kluczem do sukcesu jest dokładne zaplanowanie każdego etapu inwestycji, wybór odpowiedniej lokalizacji oraz korzystanie z nowoczesnych technologii. W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii farmy fotowoltaiczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych elektrowni. 

DJI 20231020142007 0010 W

Aby osiągnąć nasz cel klimatyczny (w tym dążyć do precyzyjnej realizacji strategii Grupy TAURON), musimy tworzyć całościowe koncepcje, które łączą aspekty społeczne, ekologiczne i finansowe, gdzie równie ważne jest uwzględnianie warunków lokalnych. Tylko za zgodą i akceptacją właścicieli ziemi, społeczności lokalnych i ich mieszkańców możemy sprawić, że ekspansja energetyki słonecznej będzie zrównoważona i stanowiła wymierny efekt klimatyczny, społeczny i gospodarczy.

 

Sprawdź też