Miłość do szydełkowania

paź 19 2023

W szkole podstawowej na zajęciach praktyczno-technicznych nabyłam różne umiejętności. Szydełko również się pojawiło, ale nie przypuszczałam wtedy, że kiedyś tak bardzo się zaprzyjaźnimy. Kilkanaście lat później chwyciłam za wełnę ponownie.  

kolaż 2

Zaczęło się niewinnie, od prostych podstawowych wzorów, powstało kilka maskotek i pierwsze lalki. Znajomi byli oczarowani tym, co może powstać z kawałka włóczki – to napędzało szukanie kolejnych wzorów. Pojawiły się pierwsze chusty, ale także dekoracje świąteczne: bombki, aniołki i skarpety. Postanowiłam spróbować też czegoś w większym rozmiarze – zrobiłam narzutę na łóżko dla jednej, a potem dla drugiej siostry.

Pełen perfekcjonizm 

treść 4

Jestem bardzo krytyczna wobec samej siebie – również w kwestii dziergania objawia się mój perfekcjonizm. Lubię dopracować każdy szczegół. Dlatego też zdarza mi się spędzać nad jedną robótką sporo czasu, dbając o to, by była możliwie najbliżej ideału. Gdy nie jestem zadowolona z efektu, albo zauważę błąd (nawet niewidoczny dla zwykłego oka), to zdarza mi się wszystko spruć i zacząć od nowa.

Z czasem moje robótki stały się częścią mojej codzienności. Szydełko często towarzyszy mi w ciągu dnia – jest podstawowym zaopatrzeniem mojej torebki. Dziergam w autobusie, w drodze do pracy, szydełkuję w poczekalni u lekarza, czy podczas podróży pociągiem na wakacje. Moje relaksujące popołudnie to ulubiony film lub audiobook, wygodny fotel i szydełko z włóczką w rękach.

Tak dużo włóczek i tak mało czasu 

17

Dziś już chyba nie wyobrażam sobie nie szydełkować. Sklepy z włóczką to mój raj na ziemi, ciągle poszukuję nowych wzorów i możliwości stworzenia czegoś ładnego. Cieszy mnie, że efekty mojej pracy podobają się innym, a dumą napawa mnie fakt, że moja siostra poprosiła mnie o stworzenie chust uzupełniających jej kreacje w dniu ślubu.  

Niedawno też siostrzenica poprosiła mnie o małą torebkę – wydawało mi się, że to kaprys dziecka, ale wykonałam to specjalne zamówienie. Nie spodziewałam się, że tak duże wzruszenie wywoła we mnie zdjęcie, na którym widać moją Zuzię w drodze do szkoły, ubraną w mundurek i trzymającą torebkę ode mnie.

Tworzenie maskotek czy lalek to za każdym razem nowa historia. Wszystko zaczyna się od wyboru kolorów, rodzaju włosów i ubranek. To nie są proste decyzje, bo możliwości jest wiele, a moje zapasy kolorowych włóczek rozrastają się w szybkim tempie.  

Każda lalka jest inna, ma swój charakter i osobowość. Aby zrobić lalkę na szydełku, trzeba wydziergać poszczególne części ciała i ubrania, a następnie je zszyć i ozdobić. Wszystko zaczyna się od magicznego kółka, czyli pętli, która pozwala na zrobienie zamkniętego okręgu bez dziury w środku. Następnie należy wykonać kolejne okrążenia półsłupkami, zwiększając liczbę oczek według schematu.

Nie jestem w stanie obiektywnie ocenić, która z wykonanych przeze mnie lalek jest najładniejsza, albo którą lubię najbardziej. Na każdym etapie tworzenia daję im trochę od siebie – często odbiegam od schematu, z którego korzystam, dzięki czemu powstają unikatowe i wyjątkowe małe istotki.

Jak dotąd nie udało mi się wydziergać nic dla siebie samej. Nawet, jak wybierałam włóczkę i zaczynałam szydełkować z myślą o sobie, to zakończona robótka stawała się prezentem dla kogoś innego. Może wkrótce przyjdzie czas i zrobię coś dla siebie.

Kim jestem? 

teść3Nazywam się Ewelina Karolczyk, jestem inżynierem matematyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W spółce TAURON Serwis pracuję od lipca 2022 roku na stanowisku specjalisty ds. projektów. Poza szydełkowaniem uwielbiam książki – głównie literaturę historyczną, kryminalną, choć ostatnio chętnie sięgam po interesujące biografie. Cenię sobie ciszę i spokój, więc kiedy mam możliwość chętnie odpoczywam w miejscu z dala od zgiełku, w naturalnej przestrzeni. Oczywiście tam, gdzie mogę szydełkować. 

 

Ewelina Karolczyk 

Czytaj MegaMocne historie o pracownikach TAURONA w każdą środę w Dzienniku Zachodnim, Nowej Trybunie Opolskiej, Gazecie Wrocławskiej, Gazecie Krakowskiej oraz w Tauronecie: E-prenumerata wybranych regionalnych gazet (sharepoint.com).