Fojermon, czyli strażak

kwi 07 2023

Bycie strażakiem to największe marzenie każdego małego chłopca. Ja też o tym marzyłem, nie zdając sobie sprawy, że straż pożarna będzie tak ważną częścią mojego życia i misją, którą wypełniam po dziś dzień. 

kółko 1

Strażakiem ochotniczym zostałem jako nastolatek i bardzo szybko zacząłem brać czynny udział w akcjach Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiłowicach, której jestem członkiem do dziś. W jednostce poza podstawowymi obowiązkami pełniłem również funkcje: sekretarza, skarbnika, a później przez 17 lat prezesa. Przez te wszystkie lata z dużą przyjemnością prowadziłem także kronikę jednostki, ponieważ przywiązuję dużą wagę do tradycji. Chciałem, żeby nasze działania, wszystkie wyjątkowe dni, trudne akcje czy święta były odpowiednio udokumentowane.

Pierwsza akcja

Pierwsza poważna akcja strażaka wiąże się z ryzykiem. Poza sprawnością fizyczną, która jest podstawą, ważne są także: spostrzegawczość, umiejętność dokonania szybkiej oceny ryzyka i odwaga. Każdy, czy to ochotnik, czy zawodowy strażak powinien mieć świadomość, że podejmowane przez niego decyzje mogą zaważyć na losach wszystkich osób biorących udział w akcji ratowniczej – tych ratowanych i tych ratujących.

Jedną z akcji pożarniczych, która zapadnie w mojej pamięci na zawsze był pożar gospodarstwa mojego wujka. Miałem wtedy zaledwie 16 lat, z uwagi na wiek nie powinienem przystępować aktywnie do gaszenia, jednak brak personelu w OSP i moje zaangażowanie sprawiło, że już w tak młodym wieku pojechałem na akcję i ratowałem ludzi, zwierzęta i dobytek. Cała akcja trwała aż osiem godzin i była dla mnie największym wyzwaniem, przede wszystkim z uwagi na fakt, że ratowałem gospodarstwo bliskiej mi osoby. Na szczęście, w tym przypadku, pożar spowodował jedynie straty materialne.

Strażak prezes

Od ponad roku mam ogromny zaszczyt pełnić funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Mikołowie. Ten awans to powód do dumy, ale również więcej pracy i odpowiedzialności. Prowadząc oddział powiatowy jestem odpowiedzialny za kierowanie oraz koordynację prac oddziału i reprezentowanie go na zewnątrz. Nie zapominam jednak o obowiązkach strażaka i wciąż biorę czynny udział w akcjach.

Wartości takie jak odwaga, empatia, odpowiedzialność za innych, są dla mnie filarem bycia częścią społeczności. Uważam, że przekazywanie i wpajanie tych wartości młodzieży to moja powinność. Z własnego doświadczenia wiem, że organizacje takie jak ochotnicza straż pożarna odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu charakterów młodych ludzi.

Ochotnicza Straż Pożarna pomaga i wspiera

Rola Ochotniczej Straży Pożarnej nie kończy się jedynie na zapobieganiu pożarom i prowadzeniu akcji ratowniczo-gaśniczych. Inną funkcją, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – jest rozwój społeczności lokalnej, m.in. poprzez prowadzenie działalności kulturalnej, oświatowej, informowanie ludzi o zagrożeniach pożarowych, ale także spotkania z młodzieżą.

W jednostkach OSP organizujemy cykliczne spotkania z młodzieżą, podczas których uczestnicy mają możliwość poszerzyć wiedzę, integrować się czy nawiązywać nowe relacje. Naszym wieloletnim zwyczajem jest organizowanie czasu dla dzieci i młodzieży np. w czasie ferii zimowych.

Szczególnie bliska jest mi tradycja organizowania letnich obozów wypoczynkowo-szkoleniowych dla młodych adeptów pożarnictwa. W tym roku mamy już 100 chętnych młodzików, którzy będą mieli okazję poznać pracę na profesjonalnym sprzęcie strażackim, zapoznać się z taktyką gaszenia pożarów i przyswoić podstawy pierwszej pomocy. Młodzież będzie też mogła zmierzyć się z zagrożeniami, które w przyszłości mogą ich spotkać na akcjach. Staramy się by w trakcie takich obozów, młodzi ludzie poszerzali swoją wiedzę nie tylko z tematyki związanej ściśle z pożarnictwem. Dużą wagę przykładamy do propagowania postaw proekologicznych. Wykwalifikowana kadra każdego lata przygotowuje profesjonalne treningi i szkolenia zwieńczone egzaminami końcowymi.

Zaangażowanie w działania kulturalne to także część naszych celów statutowych. Dla lokalnych mieszkańców organizujemy dni otwartych drzwi, festyny i inne wydarzenia. Co roku zapraszamy również na obchody Dnia Strażaka, które tradycyjnie rozpoczynamy od mszy świętej w bazylice św. Wojciecha, po której uformowane pododdziały przy dźwiękach Orkiestry Dętej maszerują na rynek w Mikołowie. Strażackie święto jest okazją do wręczenie medali i odznaczeń oraz podziękowań. Prawdziwym hitem jest zawsze grochówka przygotowana osobiście przez strażaków.

Kim jestem?

Nazywam się Dariusz Gaschi, pracuję na stanowisku głównego specjalisty ds. BHP w TAURON Wytwarzanie. Swoją karierę w energetyce zacząłem w 1998 roku w Elektrowni Łaziska. Od 10 lat pracuję w centrali spółki w Biurze BHP i Ochrony Przeciwpożarowej. Moja pozazawodowa pasja to nieustające źródło dodatkowej pracy i zajęć, ale przede wszystkim powód do dumy i poczucie niesienia pomocy na wielu płaszczyznach. Czuję się potrzebny, a to jest bardzo ważne w życiu.

Elżbieta Tempka

Czytaj MegaMocne historie o pracownikach TAURONA w każdą środę w Dzienniku Zachodnim, Nowej Trybunie Opolskiej, Gazecie Wrocławskiej, Gazecie Krakowskiej oraz w Tauronecie: E-prenumerata wybranych regionalnych gazet (sharepoint.com)