Strzał w dziesiątkę

mar 27 2023

Dart to gra polegająca na rzutach lotkami w tarczę, która zyskuje coraz większą popularność. Agnieszka Kulej swoją przygodę z tą dyscypliną rozpoczęła kilka lat temu i już może pochwalić się sporymi osiągnięciami. W 2016 roku zdobyła wicemistrzostwo Częstochowy i od tej pory systematycznie doskonali swoje umiejętności.

 

 aga2

Dart to gra towarzyska, popularna w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Stanach Zjednoczonych. Charakterystyczne tarcze i lotki - z twardymi (steel) lub miękkimi (soft) końcówkami - od lat można też spotkać w polskich klubach i pubach.  Agnieszka Kulej z dartem zetknęła się już w liceum. Jednak do większego zainteresowania skłoniły ją sukcesy starszego brata, który w 2002 roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów, a z drużyną wicemistrzostwo Europy. – To była dla mnie prawdziwa inspiracja – wspomina Agnieszka Kulej - Kobiet grających w darta jest mniej, chociaż w ostatnich latach to grono systematycznie się zwiększa.  W zeszłym roku zdobyłam mistrzostwo Polski w steel darta pracowników kultury i oświaty w kategorii 501 i wicemistrzostwo w kategorii 301 - mówi Agnieszka Kulej.

Trafić w tarczę

Gra w darta – jak każda dyscyplina sportowa kieruje się konkretnymi zasadami. Zawieszenie i wygląd tarczy, odległość zawodnika – wszystko jest określone. Rozgrywka odbywa się w systemie tenisowym, jest podzielona na trzy sety, które z kolei dzielą się na trzy legi. Każdy gracz na starcie ma 501 punktów i dąży do tego, by tę liczbę wyzerować. Jak tego dokonać? Standardowa tablica do gry w darta podzielona jest na dwadzieścia trójkątnych ponumerowanych pól. Do każdego pola przypisane są punkty - Trzeba tylko dobrze liczyć i celnie rzucać – wyjaśnia Agnieszka Kulej.

Towarzyskie rozgrywki

Każdy sukces to przede wszystkim systematyczna praca. Nie inaczej jest w przypadku darta. - Dyscyplina wymaga częstych i regularnych treningów – uważa Agnieszka Kulej. – Im więcej regularności, tym lepsze osiąga się efekty. Obecnie gram w dwóch ligach więc z dartem praktycznie się nie rozstaję. Raz w tygodniu biorę udział w drużynowych zawodach soft darta, a raz w miesiącu w indywidualnej lidze w steel darcie. Dobra technika, częste treningi, dobrze dopasowane lotki – to droga do sukcesu - mówi Kulej. Dart to nie tylko gra towarzyska, ale również profesjonalna dyscyplina sportowa z mistrzostwami Polski, Europy i świata.  Najbardziej rozpoznawalnym na arenie międzynarodowej polskim darterem jest Krzysztof Ratajski, który w 2017 r. wygrał turniej federacji BDO World Masters. liga steelowa w Częstochowie dzieli się na 3 grupy w zależności od umiejętności i wyników. - Gram w trzeciej lidze. W soft dart przez trzy sezony grałam w drużynie Salamander, a obecny sezon gram w Dart’emAll  – opowiada Agnieszka Kulej. Mamy Częstochowskie Stowarzyszenie Darta pod patronatem Urzędu Miasta - Spotykamy się w pubach, tam odbywają się treningi i turnieje. Można nas też znaleźć na Facebooku - mówi Agnieszka Kulej.

 

Jeśli nie w klubie, to online

Dart to bardzo wciągająca dyscyplina, bez gry trudno wytrwać. Dobitnie pokazała to pandemia i zakaz spotkań w miejscach publicznych. Dlatego pojawił się pomysł ogólnopolskiej ligi online – wspomina Agnieszka Kulej -  Trzeba tylko było mieć tarczę w domu i kamerkę, aby zawodnik był widoczny. Funkcjonował wspólny internetowy system, a rozgrywki odbywały się raz w tygodniu - mówi Agnieszka Kulej.

 

Dart to sport, który daje wszystko

Dążę do takiego poziomu, żeby móc pojechać na mistrzostwa Europy – opowiada pracowniczka TAURON Dystrybucji. – Dart to dyscyplina, której nie trzeba uprawiać długo, aby zobaczyć  efekty. Poza samą satysfakcją z gry daje możliwość nawiązywania kontaktów. Jesteśmy zżytą grupą, a jednocześnie otwartą na nowych graczy. Dart to również  forma świetnej aktywności fizycznej, który wymusza koordynację: ręka, oko, kręgosłup. Ważna jest postawa i związane z nią zaangażowanie mięśni. Tak naprawdę wszystko jednak jest w głowie - mówi Agnieszka Kulej. 

                                                                                                                 

KIm jestem?

Agnieszka Kulej do ekipy częstochowskiego oddziału TAURON Dystrybucji dołączyła niespełna kilka miesięcy temu, ale doskonale się tu odnalazła. Jako specjalista do spraw personalnych, zajmuje się rekrutacjami i wspiera platformę e-learningową. Po godzinach pisze pracę doktorskąna Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, a w ramach wypoczynku gra w darta.  

Małgorzata Wróblewska-Borek

 

Czytaj MegaMocne historie o pracownikach TAURON Dystrybucji w każdą środę w Dzienniku Zachodnim, Nowej Trybunie Opolskiej, Gazecie Wrocławskiej, Gazecie Krakowskiej oraz w Tauronecie: E-prenumerata wybranych regionalnych gazet (sharepoint.com).