Kwarantanna i izolacja – najważniejsze informacje

lut 02 2022

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat kwarantanny i izolacji.

Kwarantanna nałożona:

• 24 stycznia lub wcześniej – trwa 10 dni,

• 25 stycznia lub później – trwa:

  • 7 dni (kontakt z osobą zakażoną, wystawione skierowanie na test),
  • 10 dni (powrót z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji),
  • 14 dni (powrót z krajów spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji).

Co do zasady kwarantanna trwa 7 dni. Jednak okres ten może być dłuższy. Przeważnie kwarantanna zaczyna się po tym, jak organ inspekcji sanitarnej skontaktuje się z osobą narażoną na zakażenie. Osoba ta zostaje wtedy poinformowana o okresie trwania kwarantanny, a jej dane zostają umieszczone w tzw. systemie EWP (Centrum e-Zdrowia).

Sytuacje, gdy objęcie kwarantanną jest niezależne od inicjatywy ze strony inspekcji sanitarnej:

• tzw. kwarantanna graniczna; osoba, która przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, jest zobowiązana odbyć, po przekroczeniu tej granicy, obowiązkową kwarantannę,

• kwarantanna nakładana „automatycznie” w systemie EWP w dniu otrzymania skierowania na test – trwa do chwili uzyskania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 7 dni. Nie dotyczy to osób wykonujących zawody medyczne,

• kwarantanna, której podlega osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe lub mieszkająca z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Kwarantanna ta trwa przez cały okres izolacji domownika, u którego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, plus 7 dni po zakończeniu przez niego izolacji.

Ważne: Osoby mieszkające z osobą izolowaną, muszą poddać się rzeczywistej kwarantannie już od momentu uzyskania przez współmieszkańca dodatniego wyniku testu, zanim organy powiatowej inspekcji sanitarnej, w ramach dochodzenia epidemicznego, wyślą powiadomienie np. SMS-em i wprowadzą dane do systemu.

Co to jest izolacja i ile trwa?

W przypadku dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się:

• dla pacjentów objawowych – 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,

• dla pacjentów bezobjawowych – 10 dni od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza).

Kto podlega kwarantannie?

Obowiązkowej kwarantannie podlegają osoby, które:

• mają skierowanie na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 – kwarantanna jest nakładana automatycznie i trwa od dnia wystawienia skierowania, do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, który automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny (kwarantanna kończy się najpóźniej po 7 dniach, które liczone są od dnia po dniu otrzymaniu skierowania),

• miały bliski kontakt z osobą zakażoną np. w pracy, szkole – przez 7 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie i nie posiadają ważnego certyfikatu szczepienia,

• mieszkają z osobą zakażoną (izolowaną) – od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną (poddaną izolacji) do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej, kwarantanna w takim przypadku obowiązkowa jest dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych,

• wracają z zagranicy.

Kogo kwarantanna nie obejmuje?

Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają:

• osoby, które mieszkają z osobą na kwarantannie,

• osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 posiadające ważny certyfikat w przypadku kontaktu z osobą zakażoną w miejscu pracy, szkole itp.,

• ozdrowieńcy, czyli osoby, które chorowały na COVID-19, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Uwaga!

Od 1 lutego br. Twój certyfikat jest ważny 270 dni.

Dotyczy to szczepienia podstawowego, a także osób, które przyjęły dawkę przypominającą.

Negatywny wynik testu a kwarantanna

Jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na skierowanie na test lub przekroczenie granicy, a wynik badania jest negatywny, oznacza to zwolnienie z kwarantanny. Należy jednak zachować dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

Osoby objęte kwarantanną ze względu na kontakt z osobą zarażoną bądź z innych powodów –negatywny wynik testu nie zwalnia z kwarantanny.

Ważne: Osoby mieszkające z osobą zakażoną podlegają kwarantannie, która trwa przez cały okres izolacji osoby zakażonej plus 7 dni od dnia zakończenia tej izolacji.

Kwarantanna – i co dalej?

Podczas kwarantanny należy bezwarunkowo postępować odpowiedzialnie i  pozostać w domu.

Zasady obowiązujące podczas kwarantanny:

• nie opuszczaj miejsca zamieszkania, zakaz obejmuje też spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza,

• w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to do lekarza pierwszego kontaktu,

• postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza, sanepidu oraz innych służb,

• współpracuj ze służbami, w tym z sanepidem i policją w zakresie kontroli przebywania w miejscu zamieszkania podczas trwania kwarantanny,

• zainstaluj aplikację Kwarantanna domowa.

Wsparcie w czasie kwarantanny

Jeśli podczas kwarantanny potrzebujesz pomocy, np. w robieniu zakupów, możesz skontaktować się w lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej. Listę placówek znajdziesz tutaj.

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego sprawdź szczegóły tutaj.

Konsekwencje nieprzestrzegania kwarantanny

Kontrolę realizacji obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialnej. Przepisy prawa przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Kwarantanna i izolacja – konieczność wyjścia do lekarza POZ

Osoby przebywające na izolacji lub kwarantannie mogą udać się na wizytę lekarską tylko i wyłącznie po zgłoszeniu tego faktu do sanepidu i uzyskaniu zgody na opuszczenie miejsca przebywania w wyznaczonym czasie.

Ważne: przed uzyskaniem zgody sanepidu należy uzyskać zgodę placówki zdrowia na wizytę ambulatoryjną informując o fakcie izolacji lub kwarantanny.

Kwarantanna i izolacja – opuszczenie miejsca przebywania w celu wykonania testu na koronawirusa

Nie ma konieczności uzyskania zgody sanepidu na opuszczenie miejsca odbywania izolacji lub kwarantanny w celu wykonania testu, na który zostało wystawione e-skierowanie. O tym fakcie nie trzeba również informować policji.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące kwarantanny, zadzwoń na całodobową infolinię do kontaktu z inspekcją sanitarną: +48 22 25 00 115.

Dbaj o siebie i innych!

Przestrzegaj zasad obowiązujących podczas kwarantanny i izolacji!

Od Twojego postępowania zależy bezpieczeństwo innych osób.

Źródła:https://www.gov.pl/web/koronawirus/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-kwarantannie

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/twoj-unijny-certyfikat-covid-bedzie-wazny-270-dni