TAURON Dystrybucja przypomina - dbajmy o drzewa

gru 10 2021

Animacja „O czym szumią drzewa” stworzona przez TAURON Dystrybucję pokazuje do czego może doprowadzić zaniechanie właściwej pielęgnacji drzewa, które rośnie w pobliżu linii energetycznych. Lekka, graficzna forma, z rysunkowymi bohaterami przedstawia sytuację, z którą nieraz spotkali się nasi energetycy.

Świerki i inne drzewa iglaste są dosyć popularne, ponieważ stanowią piękną, wiecznie zieloną ozdobę przydomowego ogródka. Zimą, pokryte śniegiem drzewa tworzą klimat wręcz bajkowy. A ozdobione kolorowymi światełkami i bombkami przywołują magiczny, świąteczny nastrój. Problem pojawia się, jeśli zostają zasadzone w pobliżu linii energetycznych. Przez pierwsze kilkanaście lat nic się nie dzieje. Ale taki dwudziestoletni świerk może już sięgnąć do linii niskiego napięcia, którymi prąd jest dostarczany do okolicznych domów. W przypadku silnych wiatrów, które coraz częściej pojawiają się w Polsce, wystarczy moment, by połamane gałęzie lub nawet wyrwane drzewo zerwało sieci i spowodowało awarię. To samo dzieje się, gdy gęsto sypie śnieg i osadza się grubymi czapami na gałęziach. To są częste przyczyny awarii i braku prądu.

grafika do tekstu rgb

„Kiedy mamy spokojny rok, czyli taki gdzie anomalie pogodowe nie zdarzają się zbyt często i gwałtownie, ale oczywiście bywają wichury, zawieruchy, śnieg to szacujemy, że 1/3 wszystkich awarii spowodowana jest przez połamane drzewa” – mówi Bartłomiej Mruk z Biura Utrzymania Sieci w TAURON Dystrybucji. – „Natomiast w roku obfitującym w zdarzenia typu orkany, huragany, duże opady śniegu jest to przyczyna nawet połowy wszystkich awarii” – dodaje.

Dlatego też stworzyliśmy tę krótką animację. Jeśli zaobserwujemy podobne ryzyko, najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy specjalistów – np. dendrologów i arborystów, którzy po pierwsze ocenią stan drzew i sposób ich przycięcia, a po drugie – zrobią to w najbezpieczniejszy sposób. Znane są przypadki przenoszenia nawet dużych, starych drzew w inne miejsca. Jest też inne rozwiązanie – wystarczy w pobliżu sieci elektroenergetycznych sadzić drzewa niskopienne.