Znane i nieznane #15 - EW Czchów

gru 01 2021

Sześć elektrowni wodnych w rejonie Krakowa należących do TAURONA produkuje ekologiczną energię z wody. Płynąc z nurtem Dunajca zatrzymujemy się w malowniczej miejscowości Czchów, gdzie mieści się obiekt z charakterystyczną żółtą suwnicą na koronie zapory.

To jeden z elementów elektrowni wodnej Czchów, która jest częścią  zapory zbudowanej w latach 1936 - 1949 na Dunajcu. Elektrownia przepływowa została zbudowana w celu wyrównywania przełyku szczytowej elektrowni Rożnów. Jej zasadniczy projekt sporządzony został  już w 1929 r. przez prof. Inż. K. Pomianowskiego, do którego aktualizację wykonał w latach 1936-38 inż. Puzyna. Prace ukończono jednak dopiero po wojnie w 1949 r. Ostatecznego montażu  urządzeń energetycznych w Czchowie dokonano dopiero w 1954 r. Wykonanie turbozespołów zamówiono w Szwajcarii.

Czchow impact gotowe-0768

Zapora betonowa spiętrza Dunajec w Jezioro Czchów. Budowla ma 16 m wysokości, a elektrownię zainstalowano w jej korpusie. Wyposażenie elektrowni stanowią dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana. Zaporę ziemną wybudowano ze żwiru oraz piasków gruboziarnistych z ekranem w postaci płyt betonowych. Urządzenia zrzutowe wody jałowej składają się z jazu 5-przęsłowego zamykanego zasuwami płaskimi, dwudzielnymi o łącznej przepustowości 3750 m3/s.

Jezioro Czchowskie zaczyna się powyżej wsi Tropie, czyli 4 km powyżej zapory. Jego szerokość wynosi 750 m. Zbiornik ma kształt wydłużony w kierunku północno-wschodnim. Przede wszystkim pełni funkcję energetyczną i  i przeciwpowodziową, ale jest również atrakcją turystyczną dla okolicznych mieszkańców i przyjezdnych. Jezioro zajmuje 346 ha powierzchni i w swoim najgłębszym miejscu liczy 9,5 m głębokości. Akwen jest wyjątkowo malowniczy, położony wśród zalesionych brzegów. Wokół jeziora znajdziemy trakt spacerowy i ścieżki rowerowe.