Europejski Dzień Wynalazcy

lis 09 2021

Dzień Wynalazcy to święto, które z jednej strony ma upamiętnić słynnych wynalazców, ale też zachęcić do kreatywnego myślenia i realizowania własnych, nawet najbardziej nietypowych pomysłów. Poniżej prezentujemy subiektywne zestawienie ważnych innowatorów w dziejach naszego świata.

Jak powiedział kiedyś Albert EinsteinWyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Nasza wiedza jest zawsze ograniczona, podczas gdy wyobraźnią ogarniamy cały świat. To właśnie dzięki wyobraźni kreatywne osoby zmieniają nasze otoczenie, a bez ich wynalazków nie wyobrażamy sobie świata.

Leonardo da Vinci, który zdecydowanie wyprzedzał swoją epokę, poza byciem genialnym malarzem stworzył pierwsze projekty spadochronu, mostu obrotowego czy czołgu. W jego szkicach znaleźć można także gotowe rysunki techniczne katapulty, skafandra do nurkowania jak również helikoptera rozpędzanego siłą czterech mężczyzn! I choć niektóre wynalazki doczekały się realizacji wiele lat po śmierci wynalazcy pokazują, że otwarty umysł nie jest ograniczony aktualną techniką.

Bardzo ważnym innowatorem w dziejach świata był również niemiecki złotnik Johannes Gutenberg, który co prawda nie wymyślił prasy drukarskiej od zera ale usprawnił system ruchomych czcionek.  Innowacja wprowadzona przez Gutenberga usprawniła i przyśpieszyła druk, sprawiając, że książki drukowane stały się dostępne dużo szerszemu gronu odbiorców niż te, przepisywane ręcznie.

Szwed Alfred Nobel znany jest głównie jako fundator nagrody jego imienia, choć nie wszyscy wiedzą, że powstała ona z powodu wewnętrznego konfliktu moralnego wynalazcy dynamitu. Ten zagorzały pacyfista nie potrafił pogodzić się z faktem, że jego wynalazki przeznaczone do prac ziemnych i budowlanych, znalazły szerokie zastosowanie w konfliktach zbrojnych. To dlatego ufundował nagrody za osiągnięcia w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury oraz na polu zbliżenia między narodami, rozbrojenia i krzewienia idei pokojowych. Dzięki takim stypendiom wielu naukowców dokonało nowych przełomowych odkryć.

Pochodzący z Serbii Nikola Tesla już od najmłodszych lat usprawniał narzędzia w rodzinnym gospodarstwie i domu. Jego najsłynniejszym wynalazkiem jest silnik indukcyjny, zasilany prądem przemiennym. Co ciekawe, najczęściej spotykamy się jednak z innym jego patentem – dynamem rowerowym, zamieniającym energię mechaniczną na elektryczną. Również dzięki jego pracom być może już niedługo realny będzie bezprzewodowy przesył energii elektrycznej, który testowany był niedawno w Nowej Zelandii.

A teraz czas na nieoczywistą ciekawostkę! Piła tarczowa, dość powszechne narzędzie przydomowych warsztatów, to wynalazek autorstwa Tabithy Babbitt – kobiety, która chciała uprościć obsługę piły do drewna. Pierwotnie do obsługi tego urządzenia potrzebnych było aż dwóch mężczyzn (pchających i ciągnących piłę tam i z powrotem).

Masz pomysł na usprawnienie? Zrealizuj go w TAURONIE!

Jeśli masz pomysł na usprawnienie swojej pracy, zgłoś swój pomysł w ramach procesu 1.7_10 Racjonalizacja. Wszystkie potrzebne dokumenty znajdziesz tutaj.

Jeśli będziesz mieć wątpliwości zawsze możesz zwrócić się do pracowników Obszaru Badań i Innowacji w Twojej spółce, którzy pomogą Ci wypełnić dokumenty.  

Sprawdź

Jeśli interesują Cię wynalazki i innowacje – mamy dobre wieści! Już niebawem rozpoczyniemy zapisy na webinary w tematyce strategii patentowania oraz racjonalizacji. Zapraszamy wszystkich pracowników pragnących poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.