Jak zbudować domek dla jeża? Zobacz nasz wyjątkowy poradnik!

wrz 30 2021

W ramach projektu „Jeż MegaZwierz” uratowaliśmy już 70 jeży! Teraz startujemy z nową inicjatywą - pokażemy Wam jak samodzielnie zbudować domek dla jeża! TAURON do tej pory ufundował ponad sto takich konstrukcji. 

W specjalnym filmie instruktażowym zobaczysz, jak szybko i prosto zbudować budkę dla jeża. 

 Jesień i zima to trudny czas dla jeża. W naszych parkach i ogrodach ubywa naturalnych schronień dla jeży. Stąd zachęcamy do budowania domków dla jeży. Jak zbudować najprostsze schronienie dla tych sympatycznych zwierząt pokazuje film. Styrodurowe domki to przetestowane rozwiązanie, które pozwala jeżowi przespać trudny czas chłodu, śniegu  i braku jedzenia – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

Łącznie, dzięki prowadzonemu przez TAURON projektowi „Jeż MegaZwierz” do parków i ogrodów w południowej Polsce trafiło już sto domków dla jeży. Budki zbudowane są ze spienionego, bardzo twardego styropianu – styroduru. Specjalnie zbudowany tunel wejściowy skutecznie zabezpiecza wnętrze przed intruzami, takimi jak psy, kuny czy lisy. Budki mają też dodatkowy walor – zapewniają właściwą wentylację wewnątrz. Mieszkaniec takiej budowli ma więc solidne schronienie.

piotr glensk wypuszcza jeza (1)W ostatnich dniach pięć kolejnych jeżowych budek trafiło do parków i ogrodów w Grodkowie, w województwie opolskim.

TAURON od czterech lat realizuje projekt „Jeż MegaZwierz”. W ramach projektu - Piotr Gleńsk, jeden z pracowników firmy, prowadzi przydomową ochronkę dla kolczastych ssaków. Od początku trwania akcji, udało się nam uratować ponad siedemdziesiąt jeży!

– Jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, dżdżownice, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeż wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. W ten sposób zwierzę naraża się na atak drapieżników, takich jak m.in. psy – tłumaczy Piotr Gleńsk, pracownik TAURONA i wieloletni opiekun jeży.  – Co ważne jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie przenoszą. Na terenie Polski występują dwa gatunki jeża: zachodni i wschodni. To zwierzę świetnie czuje się w parku, ogrodzie i lesie. Dorosły jeż w ciągu kilku godzin potrafi zjeść 100-150 gramów pokarmu, odpowiada to 10-12 kg, które musiałby spożyć dorosły mężczyzna – dodaje Piotr Gleńsk.

Zobacz wideo: