Akcja "zima"

wrz 30 2021

Kto z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem próbuje przepowiedzieć pogodę na kolejną zimę, musi mieć sporo odwagi, ponieważ jak pokazuje doświadczenie takie przewidywania często przypominają „wróżenie z fusów”.

Pogoda to bowiem stan ogólnego chaosu, którego rozwoju nikt, nawet najlepszy synoptyk, nie jest w stanie przewidzieć na okres dłuższy niż kilka dni, w określonych przypadkach stabilnej sytuacji meteorologicznej maksymalnie na dwa tygodnie. Nie da się dokładnie przewidzieć, ile śniegu spadnie za kilka miesięcy w konkretnym regionie.

Czy to oznacza, że w październiku nie można określić, jaka będzie zima 2021/2022? Taką śmiałą próbę podjął Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowując eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na listopad, grudzień i styczeń.

Jak powiedział dr Adam Jaczewski z IMGW, ”prognoza oparta jest na wynikach temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat”.

Jednak pomimo tych optymistycznych zapowiedzi ciepłej i wilgotnej zimy we wszystkich elektrowniach TAURON Wytwarzanie trwają przygotowania do bezawaryjnej pracy w okresie szczytu jesienno - zimowego na przełomie roku 2021/2022.

Prace polegają m.in. na:

  • zabezpieczeniu na okres zimy budynków, budowli przemysłowych, instalacji oraz urządzeń energetycznych i pomocniczych,
  • zapewnieniu warunków technicznych i organizacyjnych dla pełnego odbioru i zmagazynowania węgla oraz paliw płynnych,
  • zabezpieczeniu przed zamarzaniem i przygotowaniu do bezawaryjnej pracy w okresie ujemnych temperatur ujęcia wód i urządzeń do uzdatniania wody, obiektów i urządzeń gospodarki odpadami elektrownianymi oraz urządzeń podstawowych i pomocniczych bloków energetycznych.

Szczególnie narażone na skutki zimy są urządzenia transportu kolejowego. Dlatego wnikliwej kontroli i ewentualnej naprawie są poddawane rozjazdy, zwrotnice oraz urządzenia zabezpieczenia ruchu.

W wydziałach gospodarki wodnej i odsiarczania, nawęglania, odpopielania, odżużlania wyznaczono miejsca, w których będzie magazynowany sprzęt do odśnieżania.

Zapewniono również możliwość ogrzewania „koksiakami” miejsc zagrożonych zamarzaniem i zabezpieczono niezbędną ilość koksu do tego celu.

W zależności od opadu śniegu oraz od panujących warunków atmosferycznych na bieżąco będzie oceniane zagrożenie oraz konieczność usuwania śniegu z dachów budynków, obiektów i zadaszeń.