Zadbaj o zdrowie: Kleszcze – co musisz o nich wiedzieć?

wrz 24 2021

Kleszcze wskazywane są przez ekspertów jako jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi żyjących w naszej strefie klimatycznej. Oto najważniejsze fakty dotyczące kleszczy i roznoszonych przez nie chorób.

Aktywność kleszczy

Kleszcze są aktywne w okresie, kiedy temperatura gleby przekracza +5 – +7 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, w Polsce można się spodziewać, że kleszcze zaczną być aktywne na przełomie marca i kwietnia. Pierwsze maksimum aktywności kleszczy nastąpi w maju–czerwcu, drugie we wrześniu–październiku.

Miejsca występowania

Przede wszystkim można je spotkać w lasach, na łąkach, w parkach i na działkach rekreacyjnych.

forestmeadowpark

Kleszcze mogą być również przynoszone do domów i mieszkań przez zwierzęta domowe. Dlatego ważna jest ich ochrona przed kleszczami.

Przechwytywanie

Powszechnie uważa się, że kleszcze spadają z drzewa, wyczuwając obecność potencjalnego gospodarza. W rzeczywistości kleszcze znajdują schronienie na dolnej powierzchni liści i gałęzi, a zwierzę albo człowiek strąca je, przechodząc w pobliżu. Ślina kleszczy zawiera substancje 
o działaniu znieczulającym, więc można przeoczyć moment ukłucia i odkryć kleszcza dopiero wtedy, kiedy solidnie najedzony powiększy swoją objętość. 

Jak zapobiec ugryzieniu przez kleszcza?

Pomogą nam w tym preparaty odstraszające owady i kleszcze, które należy nanosić na odkrytą skórę. Występują w formie spray’u, kremu, płynu czy roll-on’a. 

repelent

Skuteczna będzie też odzież zasłaniająca możliwie dużą część ciała. Warto postawić na jasne kolory – dzięki temu łatwiej zauważymy kleszcza.

koszula spodnie

Czym może grozić ugryzienie przez kleszcza?

Kleszcze roznoszą wiele groźnych chorób, m.in.: boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę granulocytarną, babeszjozę, dur powrotny, ospę riketsjową, czy tularemię. Najczęściej występującą chorobą roznoszoną przez kleszcze jest jednak borelioza, na którą niestety nie ma szczepionki. Zaszczepić możemy się jednak przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Kiedy podejrzewać boreliozę?

Początkowo zakażenie boreliozą przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy mogą pojawić się w ciągu 1-6 tygodni od ugryzienia: w 40-50 proc. przypadków na skórze pojawia się niebolesny, wędrujący, pierścieniowaty rumień, czerwony lub czerwonawy, okrągły lub owalny, powiększający się, a potem zanikający. Typowy rumień ma ponad 5 cm średnicy, choć początkowo nie przekracza 1-1,5 cm. Niepokoić powinny też objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi. Boreliozę leczy się antybiotykami - średnio 28 dni. Aby upewnić się, że kleszcz nie zaraził nas boreliozą, można zbadać krew. Każde podejrzenie należy skonsultować z lekarzem.