100 pytań o fotowoltaikę #2 - rodzaje instalacji fotowoltaicznych

cze 08 2021

Choć o fotowoltaice mówi się coraz więcej – to wciąż pojawia się wiele pytań związanych nie tylko z parametrami technicznymi, opłacalnością tego typu inwestycji, ale także miejscem montażu, kryteriami wyboru atrakcyjnej oferty czy zasadami rozliczeń.

Dlatego eksperci TAURON Sprzedaż przygotowali dla klientów specjalny poradnik – „100 pytań o fotowoltaikę. Odpowiedzi jasne jak słońce”.  Na łamach e-Pulsu prezentujemy kolejne zagadnienia związane z tą technologią pozyskiwania energii ze słońca.

Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?

Istnieją dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych.  Pierwszy z nich to instalacje, które są podłączone do sieci elektroenergetycznej, tak zwane instalacje typu on-grid. Drugi natomiast to instalacje niepodłączane do sieci, czyli off-grid.

W instalacjach typu on-grid energia wyprodukowana przez instalację, która nie zostanie wykorzystana na bieżąco, zostaje przekazana do sieci elektroenergetycznej. Można powiedzieć, że w instalacjach typu on-grid sieć elektroenergetyczna pełni rolę magazynu energii – do niej trafia nadmiar energii wyprodukowanej przez naszą instalację i z niej jest pobierana w zależności od naszych potrzeb, gdy instalacja nie produkuje energii (np. nocą). W skład instalacji fotowoltaicznej typu on-grid wchodzą:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwerter (falownik),

Instalacje fotowoltaiczne typu off-grid (zwane także wyspowymi) to instalacje, które nie są podłączone do sieci elektroenergetycznej i dzięki temu stanowią samodzielny system. W tego typu instalacjach nadwyżki energii magazynowane są w specjalnych akumulatorach. Z tak zmagazynowanej energii można skorzystać w dowolnym czasie i o dowolnej porze. W skład instalacji fotowoltaicznej typu off-grid wchodzą:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwerter (falownik),
  • regulator ładowania,
  • akumulator – magazyn energii,
  • zabezpieczenia.

Pozwolenie na budowę – czy muszę się o nie ubiegać w przypadku montażu fotowoltaiki?

W zdecydowanej większości montaż urządzeń fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zgodnie z obowiązującym prawem, takich pozwoleń nie potrzeba uzyskiwać, gdy inwestycja dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 50 kW. Zasada ta obowiązuje bez względu na to, gdzie montowana jest instalacja – na dachu budynku czy na gruncie.