ekoPorady #35 - czym jest ślad wodny?

mar 09 2021

Czy dbanie o zasoby wody na ziemi polega tylko na zakręcaniu jej podczas mycia zębów oraz kupowaniu pralek i zmywarek z coraz większą ilością plusów przy literce A? Czy wystarczy, że wykorzystamy powtórnie lekko zabrudzoną wodę lub będziemy gromadzić i używać deszczówkę?

Wszystkie te działania są ważne i potrzebne. Okazuje się jednak, że nasz styl życia - to, co i jak jemy, jak często kupujemy nowe rzeczy, w co się ubieramy i czym się przemieszczamy może mieć dużo większe znaczenie dla wodnych zasobów na naszej planecie.

Ślad wodny to ilość wody zużytej do wytworzenia jakiegoś produktu lub wykonania jakiejś czynności. Przeciętny Polak na mycie, spłukiwanie toalety, pranie i zmywanie naczyń zużywa dziennie 125 litrów wody.

Czy wiesz ile litrów wody zużywamy by wytworzyć produkty żywnościowe?

Dla przykładu - do wytworzenia 1 kg warzyw potrzeba 322 litrów wody. W przypadku owoców to 962 litry. Jeśli udajemy się na zakupy, przygotujmy wcześniej listę i starajmy się kupować tyle - ile potrzebujemy. Marnując żywność, marnujemy również wodę, która została zużyta na jej wyprodukowanie.

W poniższym wykazie możemy zobaczyć jak znacząca jest różnica w zużyciu wody potrzebnej do wyprodukowania np. kilogramu zboża, czy orzechów a różnego gatunku mięsa. Może warto zastanowić się nad choć minimalnym ograniczeniem jego spożycia?

  • 1 kg zbóż - 1644 l wody
  • 1 kg oleju - 2364 l wody
  • 1 kg strączków - 4055 l wody
  • 1 kg orzechów - 9063 l wody
  • 1 kg mleka - 1020 l wody
  • 1 kg masła - 5553 l wody
  • 1 kg jajek - 3265 l wody
  • 1 kg kurczaka - 4325 l wody
  • 1 kg wieprzowiny - 5988 l wody
  • 1 kg jagnięciny - 8763 l wody
  • 1 kg wołowiny - 15415 l wody

Ubrania i transport

Bawełna stanowi połowę tekstyliów produkowanych na świecie. Do wytworzenia jednego kilograma surowej bawełny, czyli mniej więcej dwóch par spodni potrzeba 29 tys. litrów wody (jedna bawełniana koszulka, to "koszt" około 2700 litrów). Aby z takiej bawełny można było uszyć ubrania, poddaje się ją serii różnych zabiegów, podczas których stosuje się jest co najmniej 8000 różnych środków chemicznych. Do farbowania zużywa się średnio 16 – 20 litrów wody na jedną koszulkę - 80% farby pochłania tkanina, reszta zostaje spłukana.

Produkcja jednego samochodu "kosztuje" prawie 38 tys. litrów wody, a rafinacja 1 tony ropy naftowej to 15 tys. litrów. Ile wody zużywa się stojąc w korkach, czekając przed sklepem z włączonym silnikiem lub jadąc samochodem tam, gdzie moglibyśmy pójść na nogach albo podjechać rowerem?  Jeśli naprawdę chcemy dbać o zasoby wodne na ziemi, warto rozważyć drobne zmiany w diecie. Równie pomocne może okazać się nieco rzadsze kupowanie ubrań. Mały krok w kierunku minimalizmu na szerszą skalę może mieć znaczący wpływ na stan naszej planety.