ekoPorady #34 - pomysły na eko prezenty

mar 02 2021

Kupowanie prezentów to dla wielu z nas coroczny problem z którym musimy się mierzyć. Czy podarunek sprosta oczekiwaniom, czy taki kolor będzie odpowiedni? Wychodząc z założenia, że najlepsze prezenty to te, które przygotowaliśmy własnoręcznie przedstawiamy 3 pomysły na eko prezenty, które z łatwością przygotujemy sami.

Peeling kawowy do ciała

Pozostałości po zaparzonej kawie możemy wykorzystywać szeroko w pielęgnacji urody. Własnoręcznie przygotowane peeling kawowy z pewnością wywoła uśmiech na twarzy osoby, która na codzień korzysta z różnego rodzaju maseczek, olejków czy kremów do pielęgnacji.

Peeling kawowy jest nie tylko prosty w wykonaniu, ale przede wszystkim skuteczny. Podstawowymi składnikami peelingu są kawowe fusy, cukier oraz olej roślinny. Możesz wykorzystać też oliwę z oliwek, olej arganowy, olej migdałowy, a nawet olej rzepakowy lub słonecznikowy.

Aby przygotować peeling wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie potrzebne składniki w tym momencie domowy peeling jest już gotowy do użycia. Proporcje możemy dobrać można według własnych upodobań. Ważne aby konsystencja peelingu pozwalała na jego łatwe użycie, nie może być więc ani za rzadki, ani za gęsty. Peeling kawowy dobrze komponuje się z zapachem cynamonu, którego niewielką ilość można również dodać do masy. 

Świeczka zapachowa

Do przygotowania wyjątkowych świeczek będziemy potrzebowali: świecy lub ogarków świec, kredek świecowych, knota, słoiku, puszki po produkcie spożywczym, garnek z wodą, klamerkę, drewiany patyczek i ulubiony olejek zapachowy. Knot możemy zastąpić bawełnianym sznurkiem.

Słoik będzie pełnił rolę opakowania dla naszej świeczki – przed przystąpieniem do pracy dobrze jest więc oczyścić go z wszelkich naklejek. Następnie dzielimy wosk nożem na mniejsze części, a puszkę zgniatamy w taki sposób, aby z jednej strony uzyskać tzw. dziubek. Rozdrobniony wosk wkładamy do puszki, a puszkę wkładamy do garnka z niewielką ilością wody (puszka powinna stać stabilnie).

Naczynie z wodą stawiamy na małym ogniu. Kiedy woda uzyska temperaturę wrzenia – wyłączamy gaz i czekamy aż pozostały wosk się rozpuści. W tym momencie warto dodać kredkę woskową. Kolor zależy oczywiście od naszych osobistych preferencji.

Zanim wosk całkowicie się rozpuści warto przygotować pozostałe elementy. Knot wkładamy w klamerkę i umieszczamy go w słoika w taki sposób, aby delikatnie dotykał dna.

Następnie dodajmy olejek zapachowy – zróbmy to jednak dopiero kiedy mamy pewność, że wosk nieco przestygnie. Zalewamy woskiem dno słoika i czekamy aż nieco stężeje. Dzięki temu knot zastygnie w miejscu, w którym go umieściliśmy. Po wypełnieniu woskiem całego słoika czekamy aż przestygnie.

Latawiec

Tym razem propozycja, która z pewnością sprawi wiele radości zarówno mniejszym, jak i starszym dzieciom. Latawiec możemy wykonać korzystając z materiałów które znajdziemy w domu. Przydadzą się pozostałości po remontach, które z pewnością zalegają gdzieś na strychu czy w piwnicy: niepotrzebne listewki, gazety i folie.

Do stworzenia latawca będziemy potrzebowali dwóch listewek lub cieńkich rurek o różnych długościach (jedna dłuższa - druga krótsza). Do tego warto wyposażyć się w sznurek, gazetę lub fragmenty materiału czy folię. Zaczynamy od nacięcia dłuższej listewki w 1/3 jej długości a krótszej w połowie. Aby uzyskać szkielet latawca, przypominający swoim kształtem krzyż, z pomocą sznurka łączymy ze sobą oba elementy. Następnie obklejamy lub zszywamy konstrukcję folią lub gazetą z obu stron. Po przygotowaniu latawca pamiętajmy o tym, aby mocno przypiąć do niego długi sznurek.