ekoPorady #31 - 5 zasad zdrowego odżywiania zimą

lut 09 2021

Wraz ze zmianą aury warto pomyśleć o wprowadzeniu pewnych zmianach w swoim jadłospisie. W czasie chłodniejszych pór roku nie tylko łatwiej nam złapać dodatkowe kilogramy, jesteśmy też bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje i przeziębienia. Sprawdź, w jaki sposób uniknąć negatywnych skutków zimy!

Oto 5 zasad, które zagwarantują Ci świetną formę w czasie chłodów:

1. Nie bój się czosnku

Zwalcza bakterie, wirusy i pasożyty, działa przeciwgrzybicznie oraz przeciwzakrzepowo. Do tego ułatwia trawienie, korzystnie wpływa na trzustkę i obniża poziom złego cholesterolu - to właśnie powody dla których warto włączyć czosnek do swojej codziennej diety. Jeśli nie odpowiada nam jedzenie surowych ząbków - warto włączyć czosnek do naszego menu jako dodatek.

2. Sięgaj po tłuszcze – smaczne i zdrowe

Jednym ze sposobów dostarczynia naszemu organizmowi zdrowych tłuszczy może być oliwa z oliwek, która także obniża poziom złego cholesterolu. Godny polecenia jest również olej rzepakowy, czy lniany.

Dobrym, smacznym i konkretnym źródłem zdrowych tłuszczów będą też ryby morskie - głównie ze względu na zawartość kwasów omega-3 oraz witaminę D, wspomagającą w znaczący sposób układ odpornościowy. 

Tłuszczów nienasyconych dostarczą ci również orzechy. Dietetycy polecają najbardziej orzechy włoskie (zawierają witaminy z grupy B, witaminę E oraz magnez). W pistacjach znajdziesz najwięcej wapnia, a w nerkowcach – żelaza. Świetną przekąską z nienasyconych tłuszczów mogą też być pestki dyni (cynk, magnez, mangan, miedź oraz żelazo) oraz migdały (witamina E, magnez i wapń).

3. Postaw na ciepłe posiłki

W okresie jesiennym oraz zimowym warto systematycznie dostarczać swojemu organizmowi ciepłych posiłków. I to najlepiej już od samego rana, nim wyjdziesz z ciepłego domu.  Warto przy tym skorzystać z "rozgrzewających przypraw", takich jak: imbir, cynamon, goździki, czy też chili.

W porze lunchu najlepiej rozgrzeje cię zupa. Może być popularna jarzynowa, bo o jarzynach (marchew, pietruszka, seler, por, cebula, buraki) jesienią powinieneś pamiętać w sposób szczególny. Warto też sięgnąć po takie zupy jak na przykład: fasolowa, pomidorowa, dyniowa, czy brokułowa. Świetny na rozgrzewkę jest biały barszcz z warzywami i ostrymi przyprawami (zielem angielskim, jałowcem, liściem laurowym, imbirem, gałką muszkatołową).

4. Jedz częściej, ale mniej

Warto włączyć do diety produkty bogate w witaminę C, jak na przykład: kiszoną kapustę, szpinak, owoc dzikiej róży, jagody, owoce cytrusowe oraz kiwi. Ogólne zalecenie jest takie, aby swój jadłospis urozmaicać o warzywa i owoce – świeże, gotowane lub też w postaci domowych przetworów.

Tak jak przez cały rok, staraj się jeść cztery albo pięć posiłków dziennie. W myśl zasady: im częściej jesz, tym twój organizm potrzebuje mniejszych porcji. Dzięki temu możesz zachować zadowalającą cię wagę, a przede wszystkim, po posiłkach nie będziesz czuł się przejedzony.

5. Nie zapomnij o piciu wody

Zimą, aby uzupełniać płyny, wartosięgnąć po aromatyczne herbaty z dodatkiem cytryny, która jest naturalnym źródłem witaminy C, miodu albo rozgrzewającego imbiru. Pamiętaj też o zaletach herbaty zielonej, czy zwykłej – czarnej, a jeśli ją słodzisz, to zamiast cukru używaj do tego np. konfitur. Równie skuteczna okaże się ciepła woda z dodatkiem imbiru, cytryny i goździków.