ekoPorady #18 - co oznaczają symbole na kosmetykach? (cz. 1)

wrz 30 2020

Oprócz czytania składu chemicznego kosmetyku, warto również przyjrzeć się symbolom graficznym. Obrazki, na które większość osób nie zwraca uwagi, dostarczają wielu ciekawych informacji.  Wskazują na długość terminu ważności, sposób badań nad kosmetykiem, informują też o jego wpływie na środowisko oraz o surowcach użytych do jego produkcji.

Zwracajmy uwagę nie tylko na treść etykiety, ale również na symbole na kosmetykach. 

 

Symbol 1.jpgNie testowane na zwierzętach. Oznacza to, że w fazie badań produkt nie był testowany na zwierzętach. Może on być zastąpiony również literami BWC – Beauty Without Cruelty (piękno bez okrucieństwa) lub napisem  – Not tested on Animals (Nie testowano na zwierzętach).

 

symbol 2.jpg

Symbol otwartego słoika – informuje, jak długo można używać kosmetyku. Obok lub na symbolu słoika podany jest okres trwałości po otwarciu, czyli okres (podany w miesiącach) bezpiecznego stosowania kosmetyku, licząc od jego pierwszego użycia. Pewne produkty nie wymagają podania okresu trwałości po otwarciu, ponieważ nie zachodzi ryzyko pogorszenia ich bezpieczeństwa zdrowotnego po otwarciu opakowania. 

symbol 3.jpgZnak "Dbaj o czystość" (kosz na śmieci) – symbol ten oznacza, że opakowanie powinno trafić do kosza na odpady.

 

 

symbol 4.jpg„Ręka na książce” – oznacza, że do opakowania dołączona jest ulotka informacyjna. Ulotka najczęściej zawiera informacje o składzie kosmetyku i ostrzeżeniach związanych z jego stosowaniem.

 

 

symbol 5.jpgDwie strzałki tworzące koło, czyli Gruener Punkt (Zielony punkt) – świadczą o tym, że producent kosmetyku finansowo wspiera budowę i funkcjonowanie systemu recyklingu odpadów.

 

 

symbol 6.jpgSymbol produktu łatwopalnego. Pojemnik pod ciśnieniem: chronić przed słońcem i temperaturą powyżej 50°. Nie przekłuwać ani nie spalać, także po zużyciu. Należy chronić przed źródłami zapłonu.

 


symbol 7.jpgOpakowanie nadaje się do recyklingu.

 

 

 

symbol 8.jpgZnak CE oznacza, że wyrób jest zgodny z normami Unii Europejskiej i podstawowym kryterium przyznawania znaku jest bezpieczeństwo i zdrowie użytkownika. Oznaczenie jest obowiązkowe i musi być umieszczone na wyrobie przed wprowadzeniem go na rynek. Towar został wyprodukowany zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Obowiązkowy dla ponad dwudziestu grup produktów, w tym urządzeń elektrycznych i zabawek.