ekoPorady #11 - dzbanki filtrujące wodę

sie 05 2020

Z kranu czy z butelki kupionej w sklepie – jaka woda jest najlepsza? Od niedawna dużą popularnością cieszy się trzecie rozwiązanie, czyli woda przefiltrowana w specjalnie przystosowanym do tego dzbanku. W jaki sposób działają dzbanki filtrujące? Czy rzeczywiście oczyszczają wodę i są zdrowe?

Wbrew pozorom woda z kranu niczym nie różni się od wody butelkowanej, którą można kupić w każdym sklepie spożywczym. Jest regularnie badana i musi spełniać normy unijne oraz przepisy Ministra Zdrowia. Należy jednak pamiętać, że choć „kranówka” jest zdatna do picia, to często z powodu przestarzałych instalacji wodociągowych, przedostają się w niej metale ciężkie, chlor, a niekiedy również pestycydy. Dzbanki filtrujące oczyszczają ją z rozmaitych substancji szkodliwych, dzięki czemu jest nie tylko zdrowsza i odpowiednio zmiękczona, ale i smaczniejsza.

h2o-1610746_1920.jpgStosowanie dzbanków filtrujących, świetnie wpisuje się w trend eko. Nie musisz wydawać pieniędzy na wodę w plastikowych butelkach, które według szacunków mogą rozkładać się nawet 1000 lat! Nie musisz dźwigać ciężkich butelek ze sklepu do mieszkania, tym bardziej, że zapas wody masz pod ręką. Wystarczy ją tylko przefiltrować.

Jak działają dzbanki filtrujące wodę i czy są zdrowe?

Skuteczność działania dzbanków filtrujących opiera się na specjalnych, wymiennych filtrach z węglem aktywnym, które zmiękczają wodę, poprawiają jej smak i zapach, a także zatrzymują szkodliwe składniki – sole wapnia i magnezu, rdzę oraz metale ciężkie (np. ołów czy miedź).

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny, który stanowi integralną część filtra jest substancją naturalną, pozyskiwaną najczęściej z wypalanych łupin kokosa. W rezultacie, przefiltrowana woda jest zdrowa i smaczna, a do tego doskonale nadaje się do picia czy wykorzystywania w kuchni, np. do przygotowania kawy, herbaty lub obiadu. Co ciekawe, woda otrzymywana w procesie filtracji jest miękka, w związku z czym w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko osadzania się kamienia w sprzętach domowych, z których korzystasz na co dzień, np. w czajniku, ekspresie czy żelazku.

Dzbanki filtrujące wodę – realna oszczędność pieniędzy

Podstawowym elementem każdego dzbanka filtrującego wodę jest wkład z węglem aktywnym, który należy regularnie wymieniać. W zależności od producenta, jego zaleceń, ale także jakości wody i rodzaju zanieczyszczeń, należy to robić średnio co cztery tygodnie. Z reguły jeden wymienny filtr zastępuje aż 300 półlitrowych butelek z tworzyw sztucznych, które są szkodliwe nie tylko dla zdrowia, ale i środowiska naturalnego.