Zapytaj eksperta #2 - co, kiedy nie wieje?

lip 02 2020

W kolejnej odsłonie cyklu "Zapytaj eksperta", w dalszym ciągu pozostajemy w świecie elektrowni wiatrowych. Tym razem, dowiemy się m.in. w jaki sposób pracują elektrownie wiatrowe i jak zachowują się turbiny w bezwietrzne dni.

Na jakim napięciu pracują najczęściej jednostki wiatrowe i jakiej są mocy?

Większość elektrowni wiatrowych należących do Grupy TAURON to jednostki o mocy znamionowej 2 MW. Wyjątek stanowi Farma Wiatrowa Gołdap (Wronki), w której skład wchodzą elektrownie o mocy znamionowej 3 MW. Elektrownie o mocy zainstalowanej 2 MW są w stanie wytworzyć wyższą moc i jest to nawet 2100 kW. Nadwyżka mocy pobierana jest przez urządzenia w celu konsumpcji na potrzeby właśnie takiej elektrowni wiatrowej.

28-08-2019_FarmaWiatrowa_FotoJeremiAstaszow_ASTASHOWstudio_DRUK (100).jpg

Jak zachowuje się jednostka wiatrowa w przypadku braku wiatru (czy pobiera energię z sieci współpracującej aby podtrzymać obroty minimalne)?

W momencie, gdy wiatru nie ma lub jest poniżej wartości, która umożliwiłaby generowanie energii elektrycznej, elektrownia wiatrowa pobiera energię czynną z sieci w celu podtrzymania pracy urządzeń. Ruch obrotowy wirnika wynika wyłącznie z siły wywieranej przez wiatr na łopaty wirnika. W rezultacie, gdy wiatr ustaje całkowicie - wirnik zatrzymuje się.

Czy w układzie zabezpieczeń jednostki wiatrowej jest opcja awaryjnego odstawienia jednostki w przypadku np. znaczących zmian częstotliwości (+,-) co może mieć miejsce np. w przypadku pracy asynchronicznej jednostki na wydzieloną sieć bądź w przypadku awarii sieci współpracującej?

Elektrownia wiatrowa wyposażona jest w sterownik, który na bieżąco sprawdza wszystkie parametry pracy elektrowni wiatrowej, a także sieci do której jest przyłączona. Gdy w sieci wartości częstotliwości przekroczą poziomy ustawione w sterowniku, to zgodnie z zaprojektowanym algorytmem taka elektrownia wiatrowa powinna się wyłączyć. Kolejnym zabezpieczeniem elektrowni wiatrowej od zakłóceń w sieci jest zabezpieczenie polowe wraz z wyłącznikiem w polu transformatora w rozdzielnicy SN, zamontowanej u podstawy elektrowni wiatrowej.

Czy w Polsce występują przypadki jak np. w Niemczech, gdzie właściciele wiatraków w pewnych przedziałach dobowych (doliny zapotrzebowania), dopłacają operatorowi systemu aby jednostki wiatrowe mogły współpracować z siecią?

 Wraz z początkiem 2019 roku, zgodnie z nowymi regulacjami, wprowadzone zostały nowe limity cen energii elektrycznej, które dopuszczają sprzedaży energii elektrycznej po ujemnych cenach w przypadku zdecydowanej nadpodaży energii elektrycznej, jednak taka sytuacja w Polsce jeszcze nie miała miejsca.

ZADAJ PYTANIE NASZYM ESKPERTOM

Jeśli masz jakieś pytanie odnośnie farm wiatrowych lub po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, zadaj pytanie naszym ekspertom. Wystarczy wysłać wiadomość z  pytaniem na adres: anna.ciszewska-swat@tauron-ekeonergia.pl. Zapraszamy wszystkich pracowników Grupy do dyskusji na temat farm wiatrowych. Czekamy na Wasze pytania.