ekoPorady #7 - Wakacje w zgodzie z naturą

cze 24 2020

Przed nami sezon urlopowy - okres rowerowych wypraw, spływów kajakowych, kąpieli w morzu oraz wieczorów przy ognisku. Pamiętajmy jednak, aby podczas wypoczynku nie rezygnować z naszych eko-nawyków. Co więcej, wakacje to doskonały czas, aby zatroszczyć się o naszą planetę i poznać nowe sposoby dbania o środowisko.

Jak być eko na wakacjach? 

  • Nie zostawiaj po sobie śmieci. W wielu miejscach uczęszczanych przez turystów bez problemu znajdziesz kosz na śmieci. Jeśli go nie ma, zabierz śmieci ze sobą.
  • Weź ze sobą wodę w wielorazowej butelce. Plastikowe śmieci to prawdziwa zmora XXI wieku. Wiele rodzajów plastiku nigdy nie ulega rozkładowi i nawet po kilkudziesięciu i kilkuset latach pozostaną w przyrodzie w postaci cząsteczek mikroplastiku. Zamiast kupować wodę w plastikowej butelce, warto wyposażyć się w bidon lub butelkę z filtrem. W wielu miejscach uczęszczanych przez turystów bez trudu znajdziemy kran lub źródełko, z którego zaczerpniemy czystą wodę.
  • Kupuj produkty lokalne. Większość pamiątek jakie znajdziemy na straganach w pobliżu atrakcji turystycznych nie ma nic wspólnego z tymi miejscami. Zamiast finansować turystyczną tandetę, kupujmy produkty lokalne, rękodzieło, przysmaki regionalne i wspierajmy tym samym miejscową społeczność.
  • Wybieraj kosmetyki, które nie zanieczyszczają środowiska. Zwróćmy uwagę w szczególności na to, czy krem do opalania którego używamy jest bezpieczny dla środowiska – w czasie wakacyjnych kąpieli trafia on bezpośrednio do zbiorników wodnych. Warto używać kosmetyków wykorzystujących naturalne ekstrakty roślinne z certyfikowanych, ekologicznych upraw których producenci nie przeprowadzają testów na zwierzętach.
  • Zrezygnuj z plastikowych słomek. Wszystkie, kiedykolwiek wyprodukowane, plastikowe słomki nadal są na świecie. Bardzo rzadko trafiają one do recyklingu, za to bardzo często trafiają do mórz i oceanów. Jeśli masz taką możliwość - zrezygnuj ze słomki. Jeśli jednak uwielbiasz picie przez słomkę, możesz zastosować papierową lub wielorazowego użytku.
  • Nie dokarmiaj dzikich zwierząt. Jest to nie tylko niemądre, ale może być niebezpieczne. Dzikie zwierzęta powinny odżywiać się tym, co same znajdą lub upolują. Jeśli dokarmiamy je w sezonie, zimą może im zabraknąć systematycznych dostaw łatwo dostępnego pożywienia. Przeważnie nasz prowiant nie jest dostosowany do ich układu pokarmowego i może zaszkodzić. Zdarza się też, że dzikie zwierzęta skuszone zawartością śmietników lub wyrzuconego na szlaku jedzenia zbliżają się do ludzi bardziej niż byśmy chcieli.
  • Trzymaj się wyznaczonych ścieżek i szlaków. Zostały wyznaczone po to, aby umożliwić nam odwiedzenie miejsc, do których w przeciwnym razie nie moglibyśmy dotrzeć. Są bezpieczne, oznakowane i opisane.