„Projekt Magazyny” czyli stosujemy najlepsze praktyki

lut 04 2019

TAURON Wytwarzanie jako lider innowacyjności w Grupie TAURON czerpie wzory z najlepszych światowych praktyk. Jednym ze sposobów utrzymania wysokiej jakości stanowisk pracy jest metoda 5S mająca na celu ograniczanie marnotrawstwa oraz eliminację niepotrzebnych operacji i procedur w procesie produkcji.

W systemie 5S wyodrębnić można pięć następujących po sobie kroków postępowania, przy czym nazwa każdego z tych kroków rozpoczyna się na literę S. Wymienić tutaj należy kolejno :

  1. S – Sortowanie (jap. Seiri) Usunięcie z miejsca pracy wszystkiego co zbędne.
  2. S – Systematyka (jap. Seiton) Miejsce na wszystko – wszystko na miejscu.
  3. S – Sprzątanie (jap. Seiso) Pilnowanie porządku – klar w miejscu pracy.
  4. S – Standaryzacja (jap. Seiketsu) Wprowadzenie nowej ergonomii i zasad do instrukcji.
  5. S – Samodyscyplina (jap. Shitsuke). Witajcie nowe nawyki – zmiana postrzegania środowiska pracy.

Misją powołanych w magazynach TAURON Wytwarzanie zespołów było wykorzystanie narzędzi aktywizujących pracowników do stworzenia przyjaznego środowiska pracy, które będzie sprzyjać wzrostowi efektywności i umożliwi elementy standaryzacji.

W pierwszym etapie w jednym z magazynów zlikwidowano zbędne wygrodzenia wewnątrz hali,
co umożliwiło lepsze wykorzystanie powierzchni i ułatwiło komunikacje. Po przestawieniu regałów uzyskano dodatkowe 144 gniazda regałowe. Zwiększyła się mobilność w magazynie, teraz do każdego regału można podjechać wózkiem, wcześniej towary układano ręcznie.

Wyznaczono również stałe miejsca dla przechowywania sprzętu i narzędzi. Teraz wszystko znajduje się w wyznaczonych miejscach, dzięki czemu możemy łatwiej utrzymać ład na miejscu pracy. Nie musimy niczego szukać i przekładać, oznakowanie miejsc pomogło wyeliminować niepotrzebny ruch przy szukaniu wolnego wózka. Pracownicy zaczęli sobie nawzajem zwracać uwagę, by odkładać sprzęt na miejsce, uprzątnięto miejsca gdzie od lat nikt nie zaglądał.

Wyznaczone zostały tzw. „magazyny czerwonych kartek” gdzie gromadzony jest zbędny sprzęt. Dzięki wprowadzeniu metody 5S pracownicy zaangażowali się w projekt i po początkowej nieufności sami zaczęli proponować nowe pomysły. Bieżące dokumenty magazynowe zostały posegregowane, opisane oraz ułożone w sposób ułatwiający ich identyfikacje.

 „Dostrzegam diametralną poprawę organizacji przestrzeni magazynów i gospodarowania zapasami, jednak zdecydowanie ważniejsze jest to, że udział w projekcie wyzwolił potencjał pracowników, którzy aktywnie zaangażowali się w tworzenie sprzyjającego efektywności ergonomicznego miejsca pracy” -  podsumował Zbigniew Kuźma, Wiceprezes Zarządu ds. Eksploatacji i Remontów, oceniając efekty projektu.

Zrealizowane prace to początek drogi z wykorzystaniem 5s. Przed nami kolejne działania:

- wdrożenie praktyki 5s w przestrzeni biurowej,

- eliminacja papieru i elektronizacja obiegu dokumentacji i informacji,

- pełniejsze wykorzystanie dostępnych systemów informatycznych,

- utrzymanie przyjętych standardów

Praktyka 5S nie jest bowiem działaniem jednorazowym, a swoistym rodzajem postrzegania środowiska pracy, patrząc przez pryzmat którego wszystko, co nie jest nam niezbędne do pracy powinno zostać z naszego otoczenia usunięte. Dlatego najważniejszym elementem tej metody jest samodyscyplina i dbałość o kształtowanie pozytywnych nawyków.

Załączniki

3a.JPG